Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Odkritje, zaradi katerega je misija na Mars vse manj verjetna


STA/J.P.
4. 5. 2015, 12.29
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Človeške misije v globoko vesolje, kot je Mars, so visoko na seznamu želja ameriške vesoljske agencije Nasa, a kot je pokazala nedavna raziskava na miših, bi lahko dolgotrajna izpostavljenost sevanju v vesolju poškodovala možgane astronavtov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

mars.jpg
Arhiv Svet24
Mars

Škodo na osrednjem živčevju in kognitivne poškodbe so znanstveniki zaznali na miših v laboratoriju, ki so bile izpostavljene energijsko visoko nabitim delcem. Gre za situacijo, podobno galaktičnim kozmičnim žarkom, kakršnim bi bili na dolgih poletih v vesolje izpostavljeni astronavti, so v petek sporočili raziskovalci s kalifornijske univerze Irvine.

Nasa načrtuje v 30. letih tega stoletja poslati človeško misijo na Mars, a skeptiki opozarjajo, da je trenutna tehnologija vse prej kot primerna za to, poleg tega pa ni jasno, če je tovrstno potovanje sploh varno za ljudi.

"To ni pozitivna novica za astronavte, napotene na dve- do triletno misijo na Mars," je menil vodilni avtor študije Charles Limoli. Dodaja, da bi se lahko že med misijo pojavile luknje v spominu, izgube zavesti in osredotočenosti, kognitivne sposobnosti pa bi se lahko izkazale za poškodovane tudi pozneje v življenju.

Trenutno se astronavti na Mednarodni vesoljski postavi (ISS) izmenjujejo na šestmesečnih misijah. Marca sta ameriški astronavt Scott Kelly in ruski kozmonavt Mihail Kornijenko kot prva začela leto dni trajajočo misijo na ISS, pri čemer gre tudi za testiranje učinkov daljših vesoljskih poletov na um in telo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.