Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novi koronavirus in domače živali: Doslej nobenih dokazov o prenosu


Senka Dreu
25. 3. 2020, 22.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Svetovna organizacija za zdravje živali (OIE) priporočata ljudem, da tudi v stiku z živalmi upoštevajo splošne higienske ukrepe, obenem pa se izogibajo stikom s potepuškimi živalmi.

1584975405_sd-virus_in_zivali.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Na ljubljanski veterinarski fakulteti pojasnjujejo, da je »zelo verjetno, da je bil pri prenosu SARS-CoV-2 iz živalskih rezervoarjev na človeka vključen vmesni gostitelj. Genetske analize virusa kažejo, da njegovi predniki izvirajo iz netopirjev, trenutno pa še nimamo podatkov o potencialnem vmesnem gostitelju, so pa to lahko različne živalske vrste, vključno z divjimi živalmi, domačimi živalmi, torej ljubiteljskimi ali rejenimi, in potepuškimi živalmi«. Trenutno je aktualna domneva, da virus izvira iz netopirja, od katerega se je prenesel na luskavce in z njih na ljudi.

Okuženi brez ljubkovanja svojih ljubljenčkov

Kljub temu da glede na doslej zbrane informacije torej ni dokazov, da bi domače živali lahko prenašale virus ali zbolele zaradi okužb z novim koronavirusom, pa vseeno velja previdnost ob stiku z bolnimi živalmi in pokvarjenimi živalskimi proizvodi ter izogibanje stikov s potepuškimi psi in mačkami, glodavci, pticami in netopirji, pravijo.

Še posebej pozorne naj bodo osebe, ki prebolevajo akutno okužbo dihal, dodajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) in jim svetujejo omejitev stikov z domačimi živalmi. To pomeni, da živali ne božajo, objemajo, ljubkujejo ali si delijo hrano z njo. Živali naj okužene osebe tudi ne ližejo. Če je le mogoče, naj za živali skrbi zdrava oseba v gospodinjstvu, če pa se okužena oseba ne more izogniti stiku z domačimi živalmi, naj nosi obrazno masko, pred stikom z živaljo in po njem pa naj si obvezno umije in razkuži roke. »Lastniki živali, ki so v domači karanteni oziroma samoizolaciji, naj svoje ljubljenčke seveda obdržijo pri sebi, vendar naj se živali ne oziroma čim manj gibljejo zunaj,« še pravijo na NIJZ.

Poboji potepuških psov in mačk

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.