Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ne pozabite na nevarnosti, ki jih s seboj prinašajo klopi


Svet 24/DL
3. 7. 2020, 12.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzzklop__1_.jpg
_zzzzzzklop__2_.jpg
_zzzzzzklop__3_.jpg

Topli in sončni dnevi bodo številne popeljali v naravo. Na sprehod, lahkoten tek ali zgolj na meditacijo, na travnik, v gozd, v zavetja, kjer na nas prežijo tudi klopi.

Slovenija spada med države z veliko verjetnostjo okužbe s povzročitelji bolezni, ki se prenašajo s klopi. Največ z lymsko boreliozo in klopnim meningoencefalitisom (KME), zato se je pred zadrževanjem v naravi, gozdu, na jasah in travnikih pa tudi na vrtovih treba nujno zaščititi, po aktivnostih pa se tudi temeljito pregledati. Lani je po podatkih NIJZ zbolelo 3926 oseb za lymsko boreliozo in 87 oseb za KME. Zaradi trenutnih ukrepov, povezanih s koronavirusom, pa cepljenje proti KME do nadaljnjega ni mogoče.

Kdaj se prebudijo klopi

Klopi so imeli letos izredno kratek zimski spanec. Znano je, da klopi mirujejo, kadar je temperatura nižja od sedem stopinj Celzija, a brž ko naraste, prilezejo na travne bilke, mlada drevesa, grmičevje in poganjke podrasti ter prežijo na toplokrvne sesalce. Ker klopi pretežno živijo na tleh, so najbolj na udaru pritlehni gozdni sesalci in ptiči, a seveda niso izključeni tudi večji in posledično človek. Klop s sprednjim parom nog že na 100 metrov zazna najšibkejše toplotne tokove, premike pa tudi vonj in čaka, da se bo gostitelj dovolj približal.

Kje so ugrizi najpogostejši

Klopu godi toplota, zato bo za svoje mesto po navadi izbral območje, kjer je temperatura nekoliko višja. Prav tako bo iskal tiste predele kože, ki so nežnejši, da je ugriz čim lažji. Da bi se pred njihovimi ugrizi čim bolj ubranili, za sprehod oblecimo dolge rokave in dolge hlače, ki so po možnosti dobro stisnjene ob koncih. Ne pozabite tudi na pokrivalo. Uporabljajte svetla oblačila, zaradi česar boste klope opazili že ob plezanju in jih odstranili, še preden se bodo prisesali.

Pred klopi se zavarujmo z repelenti in eteričnimi olji

Da bi se kar najbolje zaščitili pred nevarnostjo ugriza klopov, se poleg primernih oblačil zaščitimo še z ustreznimi repelenti, ki vsebujejo eterična olja, piretrine ali sintetične snovi. Naj vas opozorimo, da repelenti zoper komarje in druge žuželke žal niso dovolj učinkoviti, zato v lekarnah in specializiranih trgovinah zmeraj preverite, ali so namenjeni tudi zoper klopom. Sicer pa so poleg kupljenih repelentov izjemno učinkovita naravna odvračala tudi eterično olje citronele, sivke in klinčkovo olje. A te najprej nanesite na manjši predel kože in preprečite možnost pojava alergije. Kljub uporabi repelenta ali eteričnega olja se po sprehodu zmeraj temeljito preglejte in stuširajte. Oblačila operite. Če ste opazili prisesanega klopa, ga čim prej odstranite. Klopa zmeraj odstranimo s koničasto pinceto, primemo čim bližje koži in z enakomernim gibom izvlečemo. Če klopa nismo izvlekli v celoti, čim prej odstranimo tudi dele, ki so ostali v koži. Pri tem ne uporabljamo olja, krem ali petroleja, saj lahko ta sredstva povzročijo, da bo klop izločil še več sline, vi pa boste tvegali še večji odstotek možnosti okužbe. Mesto nato skrbno opazujte in ob znakih slabšega počutja ali rdečice takoj obiščite zdravnika.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.