Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Minute, ko čakaš na pomoč, se vlečejo počasneje kot ure …


Eva Milošič
22. 2. 2018, 22.56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Lani je reševalno vozilo iz Zdravstvenega doma Ptuj v povprečju izvozilo trikrat ali štirikrat na dan. Enote nujne medicinske pomoči morajo na intervencije tudi 58 kilometrov daleč, zato njihov odzivni čas zlahka preseže dragocenih prvih sedem minut po dogodku. Težave so se v ptujskem zdravstvenem domu lotili z usposabljanjem prvih posredovalcev; lani so jih dvanajstkrat že aktivirali.

1519308552_cg_nujna_medicinska_pomoc_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Standardi glede intervencijskih časov so opredeljeni v Pravilniku o dispečerski službi zdravstva: povprečni odzivni časi morajo znašati 10 sekund ali manj, povprečni čas sprejema klica 40 sekund ali manj, povprečni aktivacijski čas za vse obravnavane nujne klice rdeče prioritete pa 20 sekund ali manj …

Po podatkih ViaMichelin je z vožnjo natanko po omejitvah hitrosti (te za reševalna vozila sicer ne veljajo) od ptujskega zdravstvenega doma do Kupčinjega Vrha v občini Majšperk mogoče priti v 41 minutah, v Čermožiše v žetalski občini v 36 minutah, le minuto manj potrebujemo za pot v Nadole ali Stoperce … Čas dostopa, skratka, znaša krepko čez 15 minut.

Direktorica Zdravstvenega doma Ptuj Metka Petek Uhan je povedala, da je lani odzivni čas ptujskih enot NMP v povprečju znašal nekaj manj kot 11 minut: »Statistika nujnih prevozov se med meseci zelo razlikuje; odvisna je od tega, kam nas kličejo. Če moramo v bolj oddaljene kraje, se povprečje seveda takoj dvigne.« Pojasnila je, da morajo njihove enote NMP tudi 58 kilometrov daleč: »Kljub temu je lani najdaljši odzivni čas znašal 25 minut – sicer ne zaradi oddaljenosti lokacije, temveč zaradi sočasnosti intervencij.«

Poudarila je, da se odzivni časi zaradi novega avtocestnega odseka med Draženci in mednarodnim mejnim prehodom Gruškovje vse bolj krajšajo: »Iz Žetal do Puhovega mostu je zdaj mogoče priti v 10 minutah. Že samo prva dokončana etapa avtocestnega odseka je odzivne čase bistveno skrajšala. Tudi zastoji na avtocesti niso problem, če se le preostali udeleženci v prometu reševalnim vozilom umaknejo.« Dodala je še, da ljudje iz Haloz izjemno redko kličejo v paniki: »Kličejo takrat, ko je res treba. Zavedajo se, da bodo drugim pacientom 'vzeli' veliko časa.«

Defibrilatorjev je največ tam, kjer bi jih potrebovali najmanj

Do pacientov tudi peš, a le do natanko določene meje

Gasilci so posebej dragoceni na podeželju

V Spodnjem Podravju življenja rešuje že stotnija prvih posredovalcev

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.