Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptuj, mladim (ne)prijazna občina


Dženana Kmetec
22. 2. 2018, 22.53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Leta 2016 je ptujska občina pridobila certifikat Mladim prijazna občina. A ker podeljevalec certifikata, ki ga ima 29 občin v državi, ni bil zadovoljen z napredkom MO Ptuj na tem področju, so jim ga januarja letos zamrznili. V vseh letih podeljevanja so se za tak skrajen ukrep odločili le dvakrat; prvič za občino Sežana in zdaj za Ptuj.

1519308292_cg_naslovnica_15.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ker je veljavnost certifikata štiri leta, bi ptujski občini moral veljati do konca leta 2020. A so se na Inštitutu odločili za skrajni ukrep; zamrznitev certifikata. Takšno potezo so doslej izpeljali le enkrat v občini Sežana. O razlogih za ta korak smo povprašali v. d. direktorice Inštituta za mladinsko politiko Nino Bavčar Čargo.

Vzrok za izgubo: nezadostna participacija in informiranje mladih

Kot je pojasnila Bavčar Čargova, so sklep o zamrznitvi certifikata ptujski občini izdali 12. januarja letos: „Za tak ukrep se je komisija odločila zato, ker niso izpolnjevali dveh prednostnih področij – participacije mladih in informiranja mladih. Že ob prošnji za podaljšanje smo jim to odobrili le pogojno, saj smo zahtevali, da izboljšajo omenjeni področji. To bi morali storiti do oktobra 2017 in predložiti dokazila. Na občini so se sicer trudili, napredek je viden, a je komisija vseeno sprejela sklep, da ukrepi niso izpeljani v zadostni meri. Občina Ptuj ima možnost naprej imeti certifikat, maja letos bo objavljen razpis za podaljšanje. Odločitev, ali bodo uspešni, pa bo sprejeta do novembra 2018.“

Po besedah direktorice so prejeli tudi ugovor oz. pritožbo na sklep iz MO Ptuj. A je bila zavržena z vnovično obrazložitvijo odločitve komisije. Iz podobnih razlogov kot Ptuju so pred leti certifikat zamrznili občini Sežana.

Za Ptuj to pomeni, da v tej fazi ne sme uporabljati certifikata in se oglaševati kot Mladim prijazna občina. „Naša želja je, da občine v štirih letih gradijo na mladinskem delu, zato so zahteve za podaljšanje strožje kot za pridobitev certifikata. Če bi ga Ptuju vzeli, bi torej lahko lažje spet pridobili certifikat, z zamrznitvijo pa se bodo morali bolj potruditi za ponovno pridobitev,« pojasnjuje Bavčar Čargova.

Je pa komisija ptujski občini jasno navedla, na katerih področjih so pričakovali izboljšave ter že pred novembrom, torej rokom, ki je bil postavljen za izboljšanje zadev, predlagala ukrepe.

Instant rešitev občine ni dovolj, kritika tudi mladim

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.