© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Minister Miklavčič v Novem mestu odprl Visoko šolo za zdravstvo


lokalno
4. 3. 2009, 00.00
Posodobljeno
05. 03. 2009 · 07:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

z_111.jpg
Arhiv Lokalno.si
Visoka šola za zdravstvo se nahaja na sedežu Visokošolskega središča v Novem mestu.
z_naslovna.jpg
Šolo sta danes odprla minister Borut Miklavčič in dekan prof.dr. Božo Kralj.

Četudi začetki nastajanja Visoke šole za zdravstvo v Novem mestu segajo v leto 2006 in četudi je lansko jesen ta študij vpisalo 70 rednih in 90 izrednih študentov, je bila uradna otvoritev šole na Visokošolskem središču v Novem mestu šele danes popoldne. Otvoritveni trak sta slovesno prerezala minister za zdravstvo Borut Miklavčič in dekan Visoke šole za zdravstvo prof. dr. Božo Kralj.

Dekan šole dr. Kralj je na otvoritveni slovesnosti med drugim povedal, da so program akreditirali leta 2007, prve študente pa sprejeli oktobra leto dni kasneje, saj so želeli začeti dobro pripravljeni in dobro organizirani. ''Danes se vidi, da je bila ta odločitev pravilna, med drugim smo v tem času po vzorcu Univerze v Ljubljani habilitirali več predavateljev in drugih strokovnih sodelavcev, uredili predavalnice na Visokošolskem središču, kjer imamo dva kabineta z najsodobnejšo medicinsko opremo v Sloveniji,'' je povedal dr. Kralj. Poudaril je še, da so že ob ustanovitvi šole navezali stike s splošnima bolnišnicama v Novem mestu in Brežicah, zdravstvenih domovih in domovih starejših občanov regije, ki so sedaj postale učne baze za praktični del pouka. ''Gre za zahteven, 3-letni študijski program, ki vsebuje 5.400 ur oziroma 1.800 ur na leto. Vsaj polovica tega predstavlja praktični pouk ob bolniku, tako da bodo lahko naše diplomirane medicinske sestre in zdravstveniki nemudoma po zaključku šolanja začeli z delom. Ob tem sem dolžan posebno zahvalo Ljubici Glücks, ki je prevzela izvedbo praktičnega dela pouka,'' je še povedal dekan šole.

Da Visoka šola za zdravstvo prinaša nove dimenzije na področju izobraževanja v tem delu države, je menil strokovni direktor novomeške bolnišnice in predsednik upravnega odbora šole dr. Josip Smodej. Ob tem pa je dodal, da zdravstvena šola v nadaljevanju prinaša tudi nove dimenzije na področju zaposlovanja. ''Študentje preko praktičnega pouka spoznavajo zdravstveno nego in sistem, mi pa njih. In bomo ob kadrovanju končno lahko izbirali najboljše med dobrimi,'' je danes povedal dr. Smodej. Študentom je pojasnil, da je po njegovi oceni poklic zdravstvenika oz. diplomirane medicinske sestre še zahtevnejši od dela zdravnika. ''24 ur biti ob bolniku ni lahko. Bolnik bo od vas pričakoval strokovno pomoč in ogromno mero empatije. Zato vas, ki vstopate v sistem, prosim, da se zazrete vase in si odgovorite, ali je v vas tisto, da boste pripravljeni pomagati bolniku,'' je še povedal in dodal, da bo s prenosom dela obveznosti zdravnikov na diplomirane medicinske sestre njihova funkcija še pomembnejša za izvajanje kakovostne zdravstvene nege.

Ne glede na poročanje medijev le o napakah, imamo po mnenju ministra za zdravje Boruta Miklavčiča pri nas odlično zdravstvo, ki pa ga je treba glede na vse spremembe preoblikovati. ''Zelo se zavedam krize, ki grozi. In jutri jo bomo čutili tudi v zdravstvu. Zato sem pred dvema dnevoma Zdravstvenemu svetu predstavil nov zakon na področju zdravstva, ki bo konec meseca v javni obravnavi. Že danes vam vsem povem, da bo vsaka sugestija ali pripomba dobrodošla. Skupaj moramo narediti najboljšo zdravstveno ustavo in slediti ciljem, da bo več delitve dela, da bomo sklenili dober dogovor med javnimi ustanovami in koncesionarji in opravili resno razpravo o obsegu dejavnosti posameznih bolnišnic, saj vsi vsega ne moremo opravljati,'' je povedal minister in poudaril, da se bo moralo zdravstvo, če bo želelo slediti visokim kakovostnim standardom, nujno organizirati racionalnejše. Ob tem je namignil, da razdalja med Brežicami in Novim mestom ter v nadaljevanju do Ljubljane ni več tako nepremagljiva, kot je bila še pred leti.

Minister Miklavčič je posebno zahvalo namenil dekanu Visoke šole za zdravstvo prof. dr. Božu Kralju z besedami: ''Mislim, da tudi sam ne ve, koliko generacij je izobraževal. Za to se mu iskreno zahvaljujem, njemu in njegovim sodelavcem. Študentje, vam pa želim veliko uspeha in imejte pred očmi vedno bolnika in njegove želje.''

Direktor Visokošolskega središča Novo mesto prof.dr. Marjan Blažič je danes orisal pot od ustanovitve Visoke šole za upravljanje in poslovanje Novo mesto leta 1998, ustanovitve Visokošolskega središča kot krovne organizacije za oblikovanje novih programov leta 2000, do sedanjih še treh visokošolskih programov v Novem mestu, kot so Visoka šola za tehnologije in sisteme, Visoka šola za zdravstvo in pa Fakulteta za poslovne in upravne vede, ki naj bi študente sprejela jeseni letos.

''Brez aktualnih političnih botrov smo bistveno težje akreditirali naše programe, a nam je uspelo v vseh teh letih realizirati štiri odlične projekte, od tega tri na visokošolskem področju,'' je dejal dr. Blažič.

Zbrane je na današnji otvoritvi nagovorila še predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije Darinka Klemenc, posebno zahvalo so prejele dekanja Visoke šole za upravljanje in poslovanje Ana Blažič, pa Ljubica Glücks in Andreja Vodopivec.

zdrav_smodej.mp3

Dr. Josip Smodej

zdrav_kralj2.mp3

Prof. dr. Božo Kralj


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.