Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kako zmanjšati negativne učinke spletne zasvojenosti?


Tanja Radovič, Mladinski center BIT
7. 12. 2013, 09.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

network.jpg

##IMAGE-2455482##

Kako danes najhitreje odženeš mladino iz zbirališča pred šolo ali parka? Tako, da na mesto, kjer se srečujejo, postaviš motilec signala. Smešno in hkrati zaskrbljujoče. Navade mladih so se v zadnjih dvajsetih letih drastično spremenile. Sodobne tehnologije narekujejo nov način življenja, ki pa prinaša tudi mnoge pasti. Opazili smo, da komunikacija med mladimi (že v OŠ) večinoma poteka prek spletnih klepetalnikov (chatov), na organizirane dogodke ne hodijo, vse manj se družijo v naravi in podobno. Težko se ločijo od svojega mobilnika ali spletnega omrežja Facebook, kar vpliva na njihovo psihično in telesno zdravje, predvsem pa na osebne odnose in delovne navade. Uporaba spleta nam omogoča navidezno participacijo in aktivnost v družbi: na Facebooku pritisnemo »všeč mi je«, svojo prisotnost na dogodku potrdimo s »pridem«, več od tega pa se ne zgodi …

Mladinski center BIT in Lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti Občine Črnomelj sta v sredo, 27. 11. 2013, v veliki sejni sobi Občine Črnomelj organizirala posvet Kako zmanjšati negativne učinke spletne zasvojenosti.

Zbrani, predvsem predstavniki inštitucij, psihologi in nekateri posamezniki, ki preganjajo zasvojence vseh vrst, smo izmenjali izkušnje, se pogovarjali o nevarnostih spletne zasvojenosti in izpostavili nekaj realnih situacij. Predstavili smo svoje dosedanje aktivnosti, ki prispevajo k zmanjševanju negativnih učinkov rabe spleta in novih tehnologij, posvetovali pa smo se tudi o tem, kako mlade usmerjali v zdravo in kvalitetno preživljanje prostega časa.

Na posvetu smo pričakovali nekoliko več predstavnikov šol in pa staršev. Strinjali smo se, da je potrebno mlade, predvsem pa njihove starše opozarjati in informirati o negativnih učinkih uporabe spleta. Ker se jih ne zavedamo dovolj, velikokrat pride do raznih zlorab, ki na posamezniku pustijo težke posledice. Veliko staršev na primer ne ve, da obstajajo programi, s katerimi lahko otroku blokiramo dostop do določenih spletnih strani.

Sklenili smo, da bomo v prihodnosti pripravili celostno kampanjo, katere namen bo organizirano opozarjanje javnosti (predvsem otrok in staršev) o negativnih učinkih spletne zasvojenosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.