Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kako sobivati s stresom, strahom, skrbjo?


Zapisala Lizika Vardijan, članica Univerze za starejše Fotografije: Vesna Gregorčič, RIC
31. 10. 2016, 11.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_unnamed__1_.jpg
_unnamed__2_.jpg
_unnamed__3_.jpg

To je bila tema našega srečanja v četrtek. Iz Zasavja se je k nam pripeljala specialna pedagoginja,diplomirana organizatorka in magistra socialnega dela Danica Kurent. V Zagorju kot prostovoljka in strokovna vodja programa »Starejši za višjo kakovost življenja doma« deli svoje znanje in izkušnje starejšim. Prepričana je, da je treba spoznanja predajati drugim in verjame v zakon privlačnosti: «Kar želiš, to dobiš, če imaš močno vero in deluješ dobro.«

Poučila nas je o naših reakcijah in odzivih na zunanje dejavnike in okoliščine. Stres doživljamo povsod: doma, v službi, na delovnem mestu. Stres povzroči veliko strahov in skrbi, tesnob, depresij in vse to vodi v psihosomatske bolezni. Pogosto so naša prepričanja vzrok za stres, saj smo si nabrali veliko prepričanj in zapovedi, ki nam ne pomagajo, da bi se izognili stresnim učinkom. Če mislimo, da moramo biti vsem na razpolago, popolni, odgovorni za vse,vse znati, vse narediti sami, pomagati vsem, takoj ugoditi vsakemu, smo, ujeti v ta prepričanja, velikokrat pod stresom. Bojimo se bolečine, bolezni in smrti, zato je naše telo vedno napeto. Od stresa pozabimo na dihanje, organi ostajajo neprekrvavljeni in zato zbolijo.

Predavateljica nas je spomnila na znanstvenika Graboijeva in njegove številčne nize, o katerih nas je že seznanila na enem predavanju lansko leto  Spoznali smo nekaj tehnik za umirjanje, sprostitev in umiritev. Posebno važno je, da prisluhnemo sebi, kaj nam govori telo tukaj in sedaj. Važno je, da smo veliko v naravi. Sodobna tehnologija nas ima v lasti, čeprav smo mi njeni lastniki. Šokanten je podatek, da 2o minut igric s pametnimi in drugimi telefoni potrebuje dve uri gibanja v naravi, da izniči škodljiva sevanja. Nas bo to spametovalo? Pa se temu še lahko odpovemo ali vsaj zmanjšamo čas, preživet pred ekrani? Za nas starejše je bila to poučna tema in opozorilo, kako se umaknemo in rešimo velikih obremenitev. Verjetno pa bi bilo to koristno znanje za vse mlade in mlajše. S tem znanjem bi lažje živeli in prenašali vsakdanje stresne vplive na telo.

Znanja ni nikoli preveč, zato člani Univerze za starejše radi prisluhnemo temam, ki nas obvarujejo pred pastmi časa, ki je za nas prehiter in vedno bolj tuj. Skušamo mu slediti in sebi in bližnjim olajšati življenje z novimi znanji. Nikoli nismo tako pametni, da ne bi mogli spoznati še kaj novega, zato se veselimo novih predavanj in delavnic v tem šolskem letu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.