Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kaj storiti, ko naš otrok odklanja šolo


Štajerski Tednik
7. 3. 2018, 22.34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Občasna nejevolja in stavek »Mami, ne bi šel v šolo!« je nekaj običajnega. Toda kaj storiti, če otrok začne kazati pogoste znake odpora do šole, če pogosto ostaja doma ali se začne izogibati šolskim obveznostim?

1520440491_pr-učenje.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Prvi kazalniki resnejših težav so otrokova odsotnost pri nekaterih urah ali v nekaterih prostorih šole (ko se otrok na primer s težavo zadrži v jedilnici, pri telovadbi, pri katerem izmed učnih predmetov …). Otrok na primer zjutraj toži o somatskih težavah (boli ga trebušček, ima glavobol …), vendar pregled pri zdravniku ne pokaže nobenih telesnih težav.

Odzivi staršev

Ob stiski otrok smo pogosto v stiski tudi starši. Včasih otrokovo zgodnje izogibanje sami še poglabljamo, če se odzovemo napačno. Ni redko, da starši napišejo opravičilo otroku brez pravega razloga za odsotnost od pouka. Starši se tako odločijo, da napišejo opravičilo za otrokovo odsotnost na športnih, tehniških dnevih, izletih in podobno, ker vedo, da te dejavnosti otroku niso ljube. Včasih v družinah nimamo dobro razvite jutranje rutine, kaotičnost ob odhodih v šolo, vrtec ali službo pa povečuje verjetnost, da bo otrok od pouka izostal. Kadar otrok zamenja šolo ali raven šolanja, so seveda stiske večje in potrebna je toliko večja doslednost, empatičnost in pogovor staršev z otrokom, da bo ta svoje stiske lahko premagal in nadaljeval redni šolski proces.

Vse več staršev otrok še ne želi vpisati v šolo

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.