FOTO: Nočno opazovanje in štetje metuljev


Zavod RS za varstvo narave, slovensko etmološko društvo Štefana Michielija in Društvo za proučevanje in ohranjanje metuljev Slovenije so v okviru že sedmega vseevropskega opazovanja nočnih metuljev pripravili opazovanje nočnih metuljev tudi v Beli krajini. Potekalo je včeraj na travniku in gozdu v bližini Radencev pri Starem trgu ob Kolpi.
Metulji so zelo pomemben del naravnega okolja. Pomembni so kot opraševalci rastlin, hrana drugim živalim in kot pomemben člen za vzdrževanje ravnovesja v naravi. So tudi pomemben indikator, kar pomeni, da veliko povedo o ohranjenosti narave določenega območja.
Metulji so ena najbolj prepoznavnih skupin žuželk, saj so zaradi raznolikosti barv in oblik zelo opazni. Danes tako poznamo preko 160.000 vrst metuljev, v Sloveniji pa jih živi približno 3.400 vrst. Najbolj znana in pogosto uporabljena je delitev na nočne in dnevne metulje. Večina vrst v Sloveniji je iz skupine nočnih metuljev, le 182 vrst je dnevnih. Nočni metulji so za razliko od dnevnih večinoma aktivni ponoči, imajo nitaste ali peresaste tipalnice, čokato telo in krila zlagajo strehasto. V primerjavi z dnevnimi metulji so manj pisanih barv.
Koliko vrst nočnih metuljev je bilo na včerajšnjem opazovanju opaženih, zaenkrat še ni znano, saj je nekatere potrebno še določiti. Po besedah Matjaža Ježa, ki je sinočnje opazovanje tudi vodil, pa je pričakovana številka okoli 50. Zelo pa so se razveselili nočnega obiska kar redkega tipičnega predstavnika migrantskih metuljev, ki nima slovenskega imena, latinsko Idysgonia algira, njegova domovina je severna Afrika.
Tekst in foto: Vinko Kukman
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se