© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pogosta težava
Čas branja 2 min.

Kaj je razlog za cmok v grlu in kaj lahko naredimo


Uredništvo
11. 7. 2025, 06.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Občutek, kot bi imeli v grlu cmok ali kepo, ni nujno boleč, a je lahko moteč, pa tudi nevaren, zato je treba pri vsakem posamezniku odkriti, kaj ga povzroča.

cmok-v-grlu
Profimedia
Vzroki za občutek cmoka ali kepe v grlu so fizični ali psihološki.

Občutek cmoka ali kepe v grlu, znan tudi kot globus pharyngeus, je pogosta težava, ki jo opisujemo kot pritisk, stiskanje ali občutek tujka v grlu. Ni nujno boleč, a je lahko zelo moteč, saj pogosto vzbuja občutek, da nekaj ovira požiranje ali dihanje. Vzroki so lahko fizični ali psihološki, rešitve pa so odvisne od osnovnega vzroka. Spodaj je sedem pogostih razlogov in načinov za njihovo obvladovanje.

Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB)

Vzrok: Želodčna kislina, ki zateka v požiralnik, draži sluznico grla, kar povzroča občutek cmoka. Študije kažejo, da je GERB povezana z 23–68 odstotki primerov tega občutka.

Rešitev: Izogibajte se začinjeni hrani, alkoholu in kofeinu. Jejte manjše obroke in se ne uležite takoj po jedi. Zdravila, kot so zaviralci protonske črpalke, lahko zmanjšajo izločanje kisline.



Psihološke stiske (stres, tesnoba)

Vzrok: Stres ali tesnoba lahko povzročita napetost mišic v grlu, kar vodi do občutka cmoka. Študije potrjujejo močno povezavo med psihološkimi dejavniki in tem simptomom.

Rešitev: Tehnike sproščanja, kot so globoko dihanje, meditacija ali  tehnika čustvene svobode, lahko pomagajo. Terapija pri psihologu je učinkovita za obvladovanje stresa.

cmok v grlu (4).jpg
Profimedia
Napetost mišic v grlu, kar posameznik občuti, kot bi se mu v žrelu nekaj zataknilo, lahko povzročita tudi stres in tesnoba.


Postnazalno kapljanje

Vzrok: Prekomerna sluz iz nosu ali sinusov teče v grlo, kar povzroča draženje in občutek cmoka. Pogosto je povezano z alergijami ali prehladi.

Rešitev: Izpiranje nosu s fiziološko raztopino ali uporaba vlažilnika zraka razredči sluz. Zeliščni čaji, denimo timijanov in žajbljev, lajšajo simptome.

Težave s ščitnico

Vzrok: Povečana ščitnica (golša) ali vozli v ščitnici lahko pritiskajo na grlo, kar povzroča občutek cmoka.

Rešitev: Posvet z endokrinologom in ultrazvok ščitnice sta ključna. Zdravljenje lahko vključuje zdravila ali, v redkih primerih, operacijo.

cmok-v-grlu
Profimedia
Včasih je razlog za kepo v grlu povečana ščitnica.


Mišična napetost

Vzrok: Napačna drža ali stres povzročata napetost vratnih mišic, kar lahko vodi do občutka cmoka.

Rešitev: Raztezne vaje, masaža ali fizioterapija sproščajo mišice. Redna vadba joge lahko prepreči ponovitev.

Vnetje žrela (faringitis)

Vzrok: Virusne ali bakterijske okužbe povzročajo vnetje sluznice, kar lahko spremlja občutek cmoka.

Rešitev: Pomaga pitje toplih napitkov, grgranje slane vode ali uporaba pastil, denimo z islandskim lišajem. Pri bakterijskih okužbah so potrebni antibiotiki.

cmok-v-grlu
Pexels
Virusne ali bakterijske okužbe so prav tako lahko sprožiteljice neprijetnega občutka tujka v žrelu, kar je treba primerno zdraviti.


Alergije

Vzrok: Alergeni, kot so pelod ali prah, povzročajo draženje sluznice in povečano izločanje sluzi, kar vodi do cmoka.

Rešitev: Antihistaminiki zmanjšajo alergijske reakcije. Izogibanje alergenom in redno čiščenje doma sta ključna.

Kdaj je treba k zdravniku

Kadar težave tudi sčasoma ne izzvenijo, je treba obiskati zdravnika, ki bo šele s celostnim psihološkim in fizičnim pregledom lahko opredelil, za kaj v resnici gre ter svetoval ustrezno ukrepanje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.