Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Življenje z iglo. Zaradi bolezni


Barbara Barbič
14. 11. 2011, 13.50
Posodobljeno
05. 12. 2011 · 11:30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sladkorna_crpalka.jpg
spletna stran Zveze društev diabetikov Slovenije
Foto: spletna stran Zveze društev diabetikov Slovenije

##IMAGE-3442210##

„Veste, tega dne ne pozabiš nikoli,“ se dneva odkritja sladkorne bolezni v pogovoru za Studio D spominja podpredsednica novomeškega društva diabetikov Jožica Mikec. „Bilo je leta 1980. Nenadoma sem postala žejna, žejna, žejna. Bolezen je bila hitro diagnosticirana in čez noč se je začelo zdravljenje z injekcijo. Spremenilo se je moje, pa tudi življenje moje družine.“

Kot poudarjajo vsi bolniki s to boleznijo, je tudi njihovo življenje lahko povsem kakovostno, vendar v prvi vrsti je potrebna velika mera samodiscipline. „Človek mora najprej sprijazniti z boleznijo, se z njo spoznat in spoznat posledice, ki lahko doletijo bolnika,“ pove Mikčeva in dodaja, da je z napredkom medicine lažje. Odkriti so novi insulini, novi načini zdravljenja. Sama je že štiri leta na tako imenovani insulinski črpalki. „Ko sem zbolela, sem si dajala insulin z iglo in brizgalko, ki sem jo vsak dan sama prekuhavala. Tako je bilo nekaj let. Potem so prišle na vrsto nove iglice, tako imenovani peni, po letu 2004 pa se je začelo pogostejše zdravljenje s črpalko, ki trajno dovaja kratek insulin.“

Jožica Mikec razloži, da gre za tehnični aparat, ki ga sladkorni bolniki nosijo za pasom. Insulin bolnikom dovaja v podkožje trebuha preko tanke cevke, na katero so bolniki ves čas pritrjeni. „Aparat nas spremlja 24 ur dnevno; načeloma ga lahko sicer odklopimo, recimo med tuširanjem. Črpalka po drugi strani močno olajša življenje, saj več ni potrebno večkratno pikanje.“ Za bolnike bi bilo najboljše, če bi se dala presaditi trebušna slinavka, vendar „tu smo še zelo na začetkih,“ pove Mikčeva.

Po svetu naj bi bilo 366 milijonov sladkornih bolnikov, v državah Evropske unije jih je 30 milijonov. Po podatkih, zapisanih na spletni strani ministrstva za zdravje, je v Sloveniji znanih 109.000 bolnikov z diabetesom, približno 20 odst. oziroma 27.000 pa jih po ocenah strokovnjakov še ni odkritih. Diabetes je stanje, ko telo ne more predelati ogljikovih hidratov in maščob iz hrane zaradi pomanjkanja ali pomanjkljivega delovanja hormona insulin. Rezultat je povečana koncentracija krvnega sladkorja v krvi.

25 let novomeškega društva

V Novem mestu društvo diabetikov pripravlja različna srečanja, predavanja, vsake štirinajst dni pohode, rekreativno plavanje, zdravniška okrevanja, izvajajo merjenja sladkorja v krvi, sodelujejo z ambulanto v novomeškem zdravstvenem domu.

Ob svetovnem dnevu imajo jutri posebno srečanje, na katerem bodo najprej prisluhnili dvema strokovnima predavanjema, potem pa med drugim podelili tudi priznanja in listine. „Letošnje leto je za nas še posebej slovesno, saj praznujemo 25-letnico delovanja društva in 55-letnico zveze društev diabetikov Slovenije.“

studio_d_jozica_mikec_31_let_na_insulinu.mp3

Jožica Mikec: 31 let na insulinu


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.