Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Prenašalci klopnega tifusa in virusa Zahodnega Nila pri nas


Štajerski Tednik
21. 8. 2019, 21.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Orjaški klopi vrste Hyalomma so znani po tem, da se najraje posladkajo s krvjo večjih živali, skočijo na konje, govedo ali ovce. Julija pa je eden od teh krvosesov splezal po rejcu konj iz nemške zvezne dežele Severno Porenje – Vestfalija in ga ugriznil.

1566216384_orjaski_klop.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Po ugrizu je moški zbolel za tako imenovanim klopnim tifusom, boleznijo, ki povzroča spremembe na koži, hude glavobole ter bolečino v mišicah in sklepih. Te bolezni ne gre menjati z bolj znanim tifusom – črevesno boleznijo. Moškega so pozdravili z antibiotiki. Strokovnjaki so zdaj prepričani, da tako imenovanemu tropskemu klopu tekne tudi človeška kri in lahko prenaša bolezni tudi na človeka.

V čem je posebnost tega klopa, ki se latinsko imenuje Hyalomma marginatum? Najprej velikost. So petkrat večji od »domačih«, nam znanih klopov. Še bolj strašljivo je, da so zelo aktivni. Ždijo v kakšni luknji in prežijo za žrtvami. Ko žrtev zagledajo, se poženejo celo v tek, kot kakšni pajki, in jo zasledujejo tudi do sto metrov daleč.

Ne prenašajo le klopnega tifusa, nekateri med njimi so »oboroženi« z virusi, kot so togotovirus, virus Zahodnega Nila in smrtno nevarni virus krimsko-kongoške hemoragične mrzlice. Prenašajo pa lahko tudi nevarne bakterije, kot je Rickettsia aeschlimannii, ki je povzročitelj pegavice.

V Sloveniji zaenkrat na območju do Črnega Kala

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.