V Rusiji ponovno jedrska eksplozija
Po skoraj dveh letih, odkar je nad Evropo in Slovenijo prineslo radioaktivni oblak izpod ruskega gorovja Ural, sta Evropa in svet te dni zaskrbljena zaradi jedrske eksplozije v vojaškem oporišču na severu Rusije. Kakšno orožje razvijajo Rusi in kaj se je v resnici zgodilo?

Na morski ploščadi je pred dobrim tednom dni odjeknila močna eksplozija. Sprva je rusko obrambno ministrstvo trdilo, da je eksplodiralo med testom raketnega motorja na tekoče gorivo in da sta umrli dve osebi. Kasneje so priznali, da se je nesreča zgodila med testiranjem motorja na jedrski pogon. Eksplozija je zahtevala življenje petih znanstvenikov, trije so bili ranjeni. Čeprav so oblasti najprej zanikale povečano stopnjo radioaktivnosti, so kasneje sporočili, da je bila radioaktivnost v bližini eksplozije 16-krat višja kot običajno.
Na ministrstvu za okolje smo povprašali, ali bi lahko radioaktivni oblak, tako kot pred dvema letoma, ponovno dosegel Slovenijo. Po podatkih Uprave RS za jedrsko varnost (URSJV) za zdaj povišanih vrednosti radioaktivnosti ni zaznati. „Trenutne meritve sevanja gama ne kažejo povišanih vrednosti v Sloveniji in Evropi. Morebitne nizke vrednosti posameznih radionuklidov bi pokazale šele dolgotrajne meritve (v naslednjih tednih) na velikih vzorcih zraka v primeru pojava radioaktivnega oblaka. URSJV bo spremljala stanje in po potrebi javnosti posredovala dodatne informacije. Podatki o trenutnih merjenjih radioaktivnosti v okolju v Sloveniji so dostopni na spletni strani www.radioaktivnost.si, podatki po Evropi pa na spletni strani EURDEP.“
Pred dvema letoma alarm prižgali Francozi
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se