Posledice korone: spomladi 2020 kar 40 odstotkov manj odkritega raka dojk
Kot navajajo na onkološkem inštitutu, je rak dojk najpogostejši rak pri ženskah v razvitem svetu, tudi v Sloveniji. Covid-19 mu je spisal še bolj črno usodo. Po podatkih registra raka je med letoma 2014 in 2018 v Sloveniji povprečno na leto za rakom dojk zbolelo 1.396 žensk, umrlo pa jih je 420. V letu 2018 je za rakom dojk zbolelo 1.527 oseb, od tega 1.516 žensk in 11 moških. Umrlo je 473 žensk in pet moških.

»Ker se slovensko prebivalstvo stara, je samo zaradi vedno večjega deleža starejših pričakovati, da se bo število novih primerov raka še višalo; starost je namreč eden najpomembnejših nevarnostnih dejavnikov za nastanek raka,« izpostavlja Katja Jarm, vodja registra in klicnega centra programa DORA na Onkološkem inštitut Ljubljana in soavtorica raziskave o vplivu epidemije covid-19 na raka OnKOvid.
Po podatkih OnKOvida, spletne platforme za spremljanje onkološke obravnave v Sloveniji, je v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 upadel delež obravnavanih primerov raka dojk. »Ko smo se prvič srečali s koronavirusno epidemijo, in sicer spomladi 2020, je bil upad 40-odstotni, poleti in jeseni 2020 pa je ta delež narasel in presegel leto 2019. V letu 2021 je bil vseskozi za okoli 10 odstotkov nižji,« je povedala Jarmova.
Zaradi te bolezni bo v prihodnje več smrti
Jasno je, pravi Tanja Španić, predsednica Združenja Europa Donna Slovenija, da je v koronačasu manj odkritega raka. »Pri marsikateri ženski bo rak odkrit pozneje, v lokalno napredovali fazi, ker se jih zdaj prestreže toliko manj, kar je zelo težko dejstvo. Kako je sicer epidemija vplivala na potek onkoloških bolezni, bo sicer vidno šele čez nekaj let. Verjetno pa nas čaka večja umrljivost za rakom, ker bo odkrit pozneje.«
Predsednica Europe Donne je izpostavila tudi, da zadnjih 10 let incidenca raka narašča in da je za to več vzrokov, med njimi staranje prebivalstva, »pa tudi več jih je odkritih kot včasih. Tudi nekoč so umirali za rakom, pa sploh niso vedeli, da ga imajo, ker se ga ni odkrivalo. Medicinska doktrina je bila takrat drugačna. Za čas okoli 70. in 80. let prejšnjega stoletja se tako za veliko ljudi ne ve, kaj je bil vzrok njihove smrti, mogoče ali zelo verjetno tudi rak. Na srečo so se zgodili veliki premiki na področju diagnostike in zdravljenja v zadnjih 40 letih, zato je tudi več odkritega raka med populacijo,« je še pojasnila Španićeva.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se