Ko vas zagrabi v križu, previdno, preden posežete po tableti
Vsak, ki se je kdaj srečal z bolečinami v hrbtenici, ve, da si v takšnih trenutkih želimo le eno: da bi muke čim prej minile. Temu primerno izberemo tudi svojo rešitev: protibolečinske tablete, kreme, včasih celo injekcije.

Ker je pomagala enkrat, protibolečinsko tableto vzamemo tudi drugič. In tretjič. In tako naprej, dokler analgetikov ne jemljemo že skoraj tako, kot da bi bili bombončki. Nekje vmes pa ugotovimo, da so bolečine vse pogostejše in morda celo močnejše. A nadaljujemo – dokler gre.
Berite priložena navodila
V navodilih, ki so dodana vsem lekarniškim protibolečinskim tabletam in kremam z učinkovino diklofenak, jasno piše, da z uporabo ne smemo pretiravati. Znano je, da bi morali biti pri jemanju teh zdravil še posebno previdni ljudje s povišanim krvnim tlakom in tisti, ki jim popušča srce. Podatki s kliničnih preizkušanj in epidemiološki podatki kažejo, da lahko uporaba diklofenaka, zlasti visokih odmerkov (150 mg na dan) in pri dolgotrajnem zdravljenju, nekoliko poveča tveganje za arterijske trombotične dogodke (na primer miokardni infarkt ali možgansko kap). Previdnost je potrebna tudi pri bolnikih s prebavnimi motnjami, ulceracijami prebavil v anamnezi, z okvaro jeter in porfirijo, okvaro ledvic ali boleznimi srca in žilja. Pri starejših bolnikih, tistih, ki prejemajo diuretike, in bolnikih s precejšnjim pomanjkanjem zunajcelične tekočine se priporoča nadzor delovanja ledvic, saj jih diklofenak precej obremeni, pa tudi jetra, želodec in srce.
Pomoč iz narave
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se