Delegacija ledvičnih bolnikov Dolenjske na skupščini v Radencih


Na letni skupščini ledvičnih bolnikov Slovenije so se zbrali delegati 16. lokalnih društev, med njimi je bila tudi delegacija društva Dolenjske. Med povabljenimi so bili še predstavniki medijev in donatorjev. Letos prvič smo ledvični bolniki dodelili posebno priznanje, »zlati donator«, podjetju Novartis. Priznanje je prevzela asist.dr. Tina Korošec, mag. farm.
V Zdravilišču Radenci so nas tudi letos lepo sprejeli. V imenu zdravilišča nas je nagovoril in pozdravil specialist internist, dr.med. Andrej Vugrinec. Kot zdravnik internist dobro pozna ledvično bolezen, zato je izrazil vso podporo bolnikom, ki se trudijo živeti skoraj normalno. »Ni vam lahko, bolezen je težka, dolgoročna, imeti morate veliko volje« je poudaril, »a vem, da ste organizirani in da dobro skrbite za ledvične bolnike«.
Po uvodnem pozdravu še v.d. predsednika Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije, Braneta Tometa, smo nadaljevali z delom. Poleg običajnih točk dnevnega reda, ki so zlato pravilo letnih skupščin, smo ledvični bolniki namenili več časa pogovoru o trenutnem stanju na področju zdravstvenega varstva v Sloveniji.
Pogovor je potekal predvsem o standardih zdravljenja, čakalnih vrstah, zakonodaji - zdravstveni, socialni, delavni, pravicah bolnikov, dostopnosti do novih, inovativnih in drugih zdravil, novih metodah zdravljenja, medosebnih odnosih …. Dializne procedure se danes opravljajo skoraj v vseh bolnišnicah po Sloveniji in tudi privatnih dializnih centrih. Bolniki se zavzemamo za enotne standarde dializnega zdravljenja (sodobni dializni aparati, kvalitetni materiali, dovolj strokovnega osebja na dializi, zagotovljena prehrana in prevozi na in po dializi itd). Danes v Sloveniji bolniki z dializo živijo več kot 30 let in ni vseeno, kakšna je dializa. Od kvalitete dialize je odvisna tudi kakovost življenja teh bolnikov, ob tem da bolnik upošteva dietna in druga navodila. Bolniki si želimo več darovalcev in posledično več transplantacij. Zato je v parlamentu že predlog novega zakona o domnevni privolitvi o darovanju organov in tkiv.
Organizacije bolnikov, društva ledvičnih bolnikov pripravljamo številne programe, za bolnike, njihove družine, pa tudi širše okolje. Največja skrb je posvečena zdravljenju, kvaliteti življenja, socialni in zdravstveni zaščiti, socialni in zdravstveni rehabilitaciji, preprečevanju izoliranosti, stigmatizaciji bolnikov, starostnikom na dializi, mladim bolnikom, ki ob kronični bolezni še iščejo svoje življenjske in delovne priložnosti (šolanje, zaposlitev, ustvarjanje družin) itd.
Glas dolenjskih ledvičnih bolnikov se velikokrat sliši ne samo na lokalnem področju. Enako ali še bolj glasni smo tudi na državnem področju. Na letni skupščini smo predstavili vizijo in cilje ledvičnih bolnikov Slovenije v letu 2010, predsednik Zveze LB Slovenije pa je dodal še dolgoročno strategijo razvoja organizacij ledvičnih bolnikov. Recept za uspeh na društvenem področju je predvsem prenos volje in energije iz vsakdanjega boja z boleznijo.
Če bo zdravje, bo volja.
Če bo volja, bo energija.
Če bo energija, bo moč.
In če bo moč, nam lahko znova uspe.
Zdravka Žižić,
predsednica kroničnih ledvičnih bolnikov Dolenjske
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se