20 let mamografije v Novem mestu

##IMAGE-2221475##
V Zdravstvenem domu Novo mesto danes opozarjajo, da te dni mineva 20 let, odkar je v Zdravstvenem domu Novo mesto začela z delom Ambulanta za bolezni dojk. To sovpada tudi s prvo nabavo mamografa, ki so ga kupili po obsežni humanitarni akciji, v kateri je zavzeto sodelovala doktorica Tatjana Gazvoda, zelo odmevne akcije se morda spominjajo tudi poslušalci Studia D. Ves dan in celo noč so se vrstili klici radijskih poslušalcev, ki so darovali po svojih močeh, telefoni niso potihnili do štirih zjutraj ...
Zdaj nameravajo, kot smo že poročali, prav tako s pomočjo darovalcev kupiti nov mamograf.
Na pomen mamografij pa danes, kot omenjeno, opozarjajo tudi v vodstvu Zdravstvenega doma:
''Letno v ambulanti opravijo okrog 4.000 mamografij, dnevno pa se zvrsti povprečno 25 bolnic. V ambulanti opravljajo tudi klinične preglede, ultrazvok dojk in citološke punkcije. Še posebej pomembne so preventivne mamografije pri zdravih ženskah, kar je pomembno za zgodnje odkrivanje raka dojk. Trenutno čaka na mamografijo skoraj 2.000 žensk, čakalna doba pa je pet mesecev. Pomembna je tudi diagnostična dejavnost, ki prednostno obravnava ženske z bolezenskimi znaki.
Kot zanimivost velja zapisati, da so pred 20 leti, ko so v Novem mestu opravili prve preventivne mamografije, že prvi dan pri eni od žensk odkrili raka. Sicer pa je v sodelovanju s takratnim direktorjem ZD prim. Petrom Kapšem, dr.med., prve korake pri postopkih mamografije naredil rentgenolog prim. Jurij Us, dr.med., z Onkološkega inštituta, ki je v Novem mestu nato tudi vrsto let skrbel za ustrezno kakovostno raven odčitavanja mamogramov.
Kot pravi vodja ambulante, mag. Mirjam Cvelbar, dr. med., pri skrbi za bolnice z boleznimi dojk dobro sodelujejo s citološkim laboratorijem Splošne bolnišnice Novo mesto ter z Onkološkim inštitutom, kamor običajno napotijo ženske na natančnejšo obravnavo ter nadaljno zdravljenje. Tiste, ki se odločijo za kirurški poseg, pa sprejmejo tudi na kirurškem oddelku novomeške bolnišnice. Prav ob pomoči prve vodje ambulante za bolezni dojk, Terezije Krese, dr.med., je v Novem mestu zaživela tudi skupina za samopomoč, ki v okviru programa Pot k okrevanju povezuje čez 40 žensk, ki so bile zdravljene zaradi raka dojk. Skupina se srečuje enkrat mesečno in izvaja različne dejavnosti.
Potem ko so prvi mamograf zamenjali leta 1997, pa je tudi slednji vse večkrat v okvari. Prav zato so v društvu Julija v sodelovanju z Zdravstvenim domom Novo mesto stekle aktivnosti za obsežno humanitarno zbiranje sredstev za nabavo novega digitalnega mamografa.''
direktorica
dr. Milena Kramar Zupan
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se