Bodo ježi izumrli?
Mednarodna zveza za ohranjanje narave (IUCN) je na vrhu UN COP16 o biotski objavila posodobljen Rdeči seznam ogroženih vrst.

V dokumentu so predstavljene številne ptice, plazilci, dvoživke in drevesa. Dokument je razkril strašljivo dejstvo: od 166.061 vrst rastlin in živali več kot četrtini, kar 46.337 vrstam, grozi izumrtje. Tudi ježe najbrž čaka strašna usoda. Status zahodnoevropskega ježa (Erinaceus europaeus) v Evropi so znanstveniki premaknili iz »najmanj skrb vzbujajočega« v »skoraj ogroženega«. Ker se število ježev dramatično zmanjšuje, se znanstveniki bojijo, da bo treba ježe kmalu ponovno razvrstiti na seznam kot ranljive in sčasoma kot ogrožene.
V zadnjem desetletju se je število ježev zmanjšalo v več kot polovici držav, kjer živijo, vključno z Avstrijo, Belgijo, Dansko, Nemčijo, Norveško, Švedsko in Združenim kraljestvom. Na Nizozemskem so že na seznamu ogroženih vrst. Poročilo ocenjuje, da se je populacija ježev zmanjšala za 16 do 33 %, v nekaterih regijah pa za kar 50 %.
Ježi, ki v povprečju živijo dve leti do tri, lahko pa dosežejo tudi 10 let, se razmnožujejo šele po 12 mesecih. Z vsako brejostjo samice ježa skotijo od tri do pet mladičev, kar pa niti približno ni dovolj za ohranitev njihove populacije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se