Bela krajina bolj organizirano nad ambrozijo


Nadležna pelinolistna ambrozija je spet v centru pozornosti, ker se v avgustu in septembru v zraku poveča koncentracija njenega cvetnega prahu, ki dovzetnim ljudem povzroča težave senenega nahoda. Težave so še večje, ker k njim ne pripomorejo samo ambrozije, ki rastejo v bližini, ampak lahko cvetni prah te vetrocvetke k nam zanese tudi z rastišč v sosednji Hrvaški, Madžarski ali drugih delov vzhodne Evrope.
Poleg tega pa širjenje te rastline pomeni nov agresiven plevel v kmetijstvu, zaradi katerega imajo kmetje gospodarsko škodo. O tem, kako učinkovito zatirati ambrozijo, so včeraj govorili na okrogli mizi v Črnomlju.
V okviru projekta, ki ga vodi Kmetijsko-gozdarski zavod Novo mesto, finančno pa sta ga podprli prav občini Črnomelj in Semič, želijo doseči premike v boju s pelinolistno ambrozijo in spodbuditi ukrepe, ki bi prinesli dolgoročno učinkovitost. V uvodu okrogle mize je Brigita Tisovec Zupančič iz Zavoda za zdravstveno varstvo Novo mesto, ki se je kot partner vključil v projekt, predstavila negativne vplive te rastline na zdravje občanov.
Domen Bajec iz Službe za varstvo rastlin pri KGZS - Zavod Novo mesto, in Mateja Strgulec, specialistka za poljedelstvo pri istem zavodu, pa sta predstavila učinkovite strategije za zatiranje ter uspešne praktične rešitve. Strgulčeva je ob tem predstavila tudi stanje na belokranjskih kmetijskih površinah, nekatere konkretne primere neuspešnega oz. prepoznega ukrepanja, po drugi strani pa tudi prve uspehe in primerne rešitve v boju z ambrozijo.

V pogovor so se vključili tudi predstavniki občin, cestnih podjetij in komunal, ki vzdržujejo robove cestišč, kmetje in drugi. Ob koncu razprave so sprejeli zaključke in pobude, ki jih bodo posredovali pristojnim ustanovam. Več o tem bomo pisali še v tiskani izdaji Dolenjskega lista.
Zatiranje je obvezno
V naši državi sicer že tretjo rastno dobo velja odredba, ki imetnikom zemljišč nalaga, da morajo izvesti določene ukrepe za zatiranje pelinolistne ambrozije. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je tudi pred kratkim znova opozorilo, da tudi v tem času še ni prepozno za odstranjevanje, saj večinoma še ne tvori semen.
Kmetje lahko poiščejo napotke za zatiranje ambrozije v rednih medijskih napovedih službe za varstvo rastlin. Na brezplačno elektronsko prejemanje teh sporočil se lahko naroči vsak. Vsekakor pa strokovne službe opozarjajo imetnike zemljišč, naj začnejo odstranjevati ambrozijo takoj, ko jo opazijo na obronkih poljskih poti, brežin ali na posameznih njivah. Pozorni morajo biti, da se po spravilu pridelkov ne zaplevijo krompirišča in žitna strnišča, saj seme ostane dolga desetletja v tleh.
Na slabih zemljiščih
Ambrozija se kot nezahtevna rastlina hitro naseli tudi na neporaščena tla, na nasuta zemljišča, deponije, degradirana območja, drenažne kanale ipd., in tudi lastniki teh zemljišč so dolžni ambrozijo zatirati. Koristno je vedeti še to, da v gosto poraščenih tleh ambrozija hitro izgubi svojo tekmovalno sposobnost, zato priporočajo, da po odstranjevanju tega plevela dosejemo travo.
V zadnjih dveh letih je fitosanitarna inšpekcija ambrozijo potrdila na več sto lokacijah. Največ prijav nesaniranih rastišč je bilo v upravnih območjih Murske Sobote, Maribora in tudi Novega mesta. Po opozorilu so lastniki zemljišč v vseh primerih odstranili ambrozijo. Območja ukrepanja si lahko ogledate na spletni strani, kjer lahko tudi oddate spletno prijavo lokacije strokovnim službam.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se