Alzehimer Cafe o zdravilih za demenco; kmalu cepivo?


V Študijski knjižnici Mirana Jarca v Novem mestu je odbor Podružnice Spominčice Dolenjske in delavci knjižnice, z go. Brigito Lavrič, ki skrbi za zdravstveni kotiček, v četrtek, 8. decembra 2016, pripravil tretje druženje, poimenovano kot Alzheimer cafe, z namenom, da javnost seznanijo z uporabo razpoložljivih zdravil za pomoč bolnikom z demenco.
Alzheimer Cafe je terapevtska post - diagnostična skupina, na kateri udeleženci v neformalnem in sproščenem vzdušju izmenjujejo izkustva in pridejo do novih in potrebnih informacij o različnih fazah bolezni.
K sodelovanju sta se odzvali mag. farmacije Miroslava Abazović in mag. farmacije Andreja Šetina, obe iz Dolenjskih lekarn, ki sta pripravili zanimivo predstavitev alzheimerjeve bolezni od najzgodnejše faze, poteka in možnosti farmacije pri zdravljenju te bolezni, ki postaja pogosta med starejšimi nad 65 let. Predstavitev je bila slikovita z odlično izbrano računalniško podporo, nazornimi aplikacijami znakov bolezni v človekovih možganih, propadanjem možganskih celic v različnih fazah bolezni.
Govorili sta predvsem o zdravilih, ki so dosegljive svojcem bolnika z demenco. Beseda je tekla tudi o škodljivosti zdravil, če jih bolnik sprejema brez nadzora zdravnika ali na način, ki ni uveljavljen.
Prisotni poslušalci, bilo jih je trideset, so z zanimanjem spremljali predstavitev in z vprašanji celotno druženje naredili aktivno in zanimivo. Spoznati je bilo mogoče, da vedno več pozornosti posvečamo zdravljenju demence, ker nihče ne ve, kdaj se bo pojavila in ali je bolnika možno uspešno zdraviti.
Govora je bilo tudi o cepivu proti demenci. Morda res ni daleč dan, ko bo zatrta epidemija modernega sveta – bolezen demenca, ki že zdaj človeštvo ogromno stane. Tudi v Sloveniji klinično preizkušamo novo zdravilo in cepivo zoper to za zdaj še neozdravljivo, kronično bolezen. Cepivo naj bi vplivalo na škodljive beljakovine v možganih, ki povzročajo demenco. Mnogi svojci z bolnikom z demenco si bi gotovo oddahnili, saj bolnik z zadnjo fazo te bolezni zahteva nego 24 ur na dan.
Družabni del druženja je popestrila pesnica Rezka Povše s pesmijo Spominčica, ki je vsem z vsebino zresnila obraz.
Na takšnih srečanjih je pomemben tudi medsebojni pogovor, klepet kot radi rečemo. Ob ponudbi peciva, čaja, kuhanega vina, sokov in vode, medenjakov, kar sta soorganizatorja ponudila obiskovalcem na lično okrašeni mizi v ozadju dvorane, je bilo mogoče slišati nešteto vprašanj, odgovorov, nasvetov, vseh, ki kaj vedo in imajo že izkušnje s srečanjem bolnikov z demenco.
Izrečena je bila tudi želja, da bi se osebe, ki imajo veselje do dela s starejšimi in se želijo usposobiti kot družabnice in pomočnice svojcem z bolnikom z demenco, vključevale v izobraževanje, ki ga bo razpisala podružnica v pričetku naslednjega koledarskega leta. V našem okolju je že nekaj družin, ki jim bi takšna pomoč veliko pomenila. Podružnica ima že nekaj kandidatk, ki pomagajo svojcem, rabili bi jih še vsaj osem. Kontakt osem, ki bi želeli biti družabniki je na mobilni telefon 051 636 773.
Večer je bil prijeten, ker so obiskovalci načenjali nove in nove teme, na katere so želeli odgovore. Naslednje srečanje bo verjetno v februarju 2017, popestreno z liričnimi zapisi in izvlečki esejev že izdanih knjig z obravnavo demence v svetu.
No, pa še izziv. Preberite delo Neve Železnik, Kje sem ostala, in spoznali boste, kako otežujoča je ta bolezen, kuga modernega sveta.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se