© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

2. april – svetovni dan zavedanja o avtizmu


lokalno
2. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
16:53
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

janja_avtizemcenej_6.jpg
Arhiv Lokalno.si
Janja Kranjc (na levi) in Vesna Melanšek z otroki na taboru
janja_londonp1010210.jpg
Janja Kranjc pred dvema letoma na usposabljanju v Londonu

Generalna skupščina združenih narodov v New Yorku je na pobudo Katarja decembra lani sprejela resolucijo, s katero so 2. april določili za svetovni dan zavedanja o avtizmu. Omenjena resolucija je za avtizem velikega pomena, saj bo dan, namenjen tej motnji, usmeril pozornost na težavo, ki prizadene na desetine Zemljanov. Hkrati naj bi resolucija spodbudila vse članice, da začnejo bolj intenzivno delovati na področju osveščanja, zgodnje diagnostike in zgodnjega ukrepanja.

Z avtizmom se ukvarja tudi psihologinja Janja Kranjc s Šedma pri Senovem, ki je pred enim letom na usposabljanju v New Yorku pridobila licenco za uporabo enega izmed diagnostičnih pripomočkov za diagnosticiranje avtizma oziroma spektra avtističnih motenj. Skupaj z diagnostičnim intervjujem, za izvajanje tega se je Janja usposobila pred dvema letoma v Londonu, predstavljata ta dva instrumenta bistven napredek v uporabi specifičnih diagnostičnih sredstev za diagnosticiranje avtizma v Sloveniji. Sedaj deluje v Centru za avtizem Slovenije, ki ima sedež v Ljubljani.

Motnje avtističnega spektra se kažejo na področju posameznikove komunikacije (pogosto zaostanek v govoru, neodzivnost, naslavljanje sebe z imenom ali v tretji osebi, ponavljanje pravkar slišanega, dobesedno razumevanje oziroma nerazumevanje šal, metafor...), nadalje na področju socialnih odnosov (nezainteresiranost za druge osebe, zamaknjenost v svoj svet...), v pre- ali neobčutljivosti na zunanje dražljaje (zatiskanje ušes pred glasnimi gospodinjskimi aparati...) in še bi jih lahko nekaj našteli.

Kaj natančno pogojuje nastanek motnje, strokovnjaki še raziskujejo, pravi Kranjčeva, se pa avtizem povezuje s specifičnim delovanjem možganov, genetskimi dejavniki, motnjami metabolizma, infekcijami, biokemičnimi dejavniki...

Na Centru za avtizem lahko starši otroka prijavijo sami, v nekaterih primerih pa jih napotijo posamezniki v zdravstvenih ustanovah, vendar prevladuje samoiniciativa staršev. Zaenkrat gre za samoplačniške storitve, ker zdravstvena zavarovalnica dejavnosti centra ne pokriva.

Podatkov, koliko avtističnih otrok je v Posavju in na Dolenjskem, ni, ker jih tudi ni za celotno Slovenijo. Starši se lahko za pridobitev diagnostičnega mnenja obrnejo na Janjo Kranjc (janja.kranjc@gmail.com) ali poiščejo informacije na spletni strani centra (www.avtizem.org). Za to jim namreč ni potrebno hoditi v Ljubljano, saj se intervju lahko izvede tudi v Posavju ali na Dolenjskem, v okviru centra pa naj bi začela delovati tudi mobilna ekipa, ki bo v veliko pomoč zlasti izobraževalnim organizacijam, saj jim bo pomagala pri delu z avtističnimi otroki.

Kot je z zadovoljstvom povedala Kranjčeva, so marca začeli z delavnicami tudi v Krškem, namenjene pa so otrokom z motnjami avtizma iz Posavja, Dolenjske in Bele Krajine. Ker so se delavnice šele začele, se lahko otroci še vedno vključijo.

janja_avtizem.mp3

Janja Kranjc o delavnicah v Krškem


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.