Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Vadimo koncentracijo
Čas branja 2 min.

S temi preprostimi triki boste ostali dlje osredotočeni in zbrani


Milka Kleč
31. 3. 2025, 10.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Povprečen človek lahko popolno koncentracijo ohrani le nekaj sekund – zaradi vse pogostejše uporabe digitalnih naprav pa se ta čas še krajša.

koncentracija, spomin
Profimedia
Kratki odmori med delom vam lahko pomagajo ostati osredotočeni .

Čeprav je to lahko priročno, nekatere druge okoliščine od nas še vedno zahtevajo daljšo zbranost, a je morda nismo več sposobni. Preverite, kako lahko preprosto okrepite sposobnost koncentracije, da boste lahko opravili vse, kar ste si zamislili.

V zeleni družbi

Sobna rastlina ne bo samo osvežila vašega doma ali pisarne, temveč vam bo tudi pomagala izboljšati stopnjo koncentracije. Že pogled na rastline, dolg le nekaj sekund, naj bi izboljševal človekovo produktivnost in pomagal ohraniti fokus tudi pri najbolj dolgočasnih opravilih. Koristi, ki jih delček narave v zaprtem prostoru prinese človeku, so torej dvojne: rastline izboljšujejo zdravje in povečujejo srečo.

Trening za možgane

Kdo pravi, da je po koncu šole konec učenja? Učenje novega jezika je denimo odličen trening za možgane in ohranjanje koncentracije. Ljudje, ki znajo več kot en jezik, bolje izkoristijo možgane in jih je težje zmotiti. Lažje izbirajo ustrezne informacije in ignorirajo tiste, ki bi jih pri opravilu zmotile. Ne samo da vam tuji jezik pomaga v tujini, ampak pomaga možgane ohranjati mlade, izboljšuje kognitivne funkcije in preprečuje pešanje možganov.

Preberite tudi:

Počitek za bistre misli

Pravijo, da lahko polurni dremež po kosilu izboljša zmožnosti koncentracije za polovico. Tisti, ki po kosilu zadremajo za urico, imajo boljše kognitivne sposobnosti od tistih, ki si po kosilu ne privoščijo počitka. Ne skrbite, da ponoči ne boste mogli spati, če zadremate čez dan. Raziskave kažejo, da tisti, ki po kosilu dlje dremajo, ponoči tudi več spijo.

budilka.jpg
Profimedia
Pomanjkanje spanja ima velik vpliv na stopnjo koncentracije in spomina.

Privoščite si odmor

Čeprav se zdi, da je to, da vstanete in se odmaknete od opravila, kontraproduktivno, lahko s tem izboljšate stopnjo koncentracije. Kratki odmori vam lahko pomagajo ostati osredotočeni – to pa zato, ker se po daljšem fokusiranju na določeno opravilo naše kognitivne sposobnosti začnejo zmanjševati. Če preusmerite svojo pozornost na kaj drugega, se lahko potem lažje znova osredotočite na prvotno delo. Dobro je, če med pavzo vstanete in se sprehodite ter si tako poženete kri po žilah, saj boste s tem zbistrili misli.

Hrana za boljšo osredotočenost

Sposobnost koncentracije nam pomaga krepiti tudi ustrezna prehrana. Poskušajte jo obogatiti z maščobnimi kislinami omega 3; vsebujejo jih denimo ribe, laneno seme in žitna zrna. Poleg esencialnih maščob na sposobnost pomnjenja vpliva količina vitaminov in mineralov. Predvsem rdeča pesa je tista, ki v možganih nevtralizira in odstranjuje strupene snovi, obenem pa pospešuje nastajanje rdečih krvnih telesc in tako izboljšuje preskrbo celic s kisikom. 

Poleg esencialnih maščob na sposobnost pomnjenja vpliva količina vitaminov in mineralov.

Tudi špinača je eno od tistih živil, ki še posebej pomirjajo živčevje, krepijo možgane ter preprečujejo utrujenost. Za boljšo koncentracijo priporočajo še zeleni čaj, temno čokolado, borovnice, pomaranče ter seveda dovolj vode in dovolj spanca. Majhen trik, da prebudimo možgane, je vohanje cimeta, če ga še redno uživamo, pa ne le da izboljšujemo spomin, koncentracijo in pozornost, temveč tudi zmanjšujemo možnost pojava alzheimerjeve bolezni.

rdeča pesa
Profimedia
Rdeča pesa pospešuje nastajanje rdečih krvnih telesc in tako izboljšuje preskrbo celic s kisikom.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.