Nasveti za premagovanje napetosti
Študije so pokazale, da pomanjkanje spanja lahko negativno vpliva na športno uspešnost in poveča tveganje za poškodbe.

Noč pred pomembno tekmo je za profesionalne športnike pogosto ena najtežjih. Želijo si kakovosten spanec, saj vedo, da bosta njihova telesna pripravljenost in mentalna ostrina odvisni od tega, kako spočiti bodo stopili na igrišče. A živci, adrenalin in pritiski jim lahko onemogočijo miren spanec. Kako se torej uspejo umiriti in zaspati?
Zakaj je spanec tako pomemben za športnike?
Študije so pokazale, da pomanjkanje spanja lahko negativno vpliva na športno uspešnost - zmanjša hitrost reakcij, zmanjša natančnost in poveča tveganje za poškodbe. Kot pravi športni psiholog dr. Gregor Kovač, je spanec za športnika enako pomemben kot trening in prehrana. Ponoči se telo regenerira, utrdi se mišični spomin, možgani pa procesirajo strategije in gibe, ki so jih vadili čez dan.
Tukaj je nekaj nasvetov strokovnjakov, kako se umiriti pred tekmo.
Vzpostavitev večerne rutine
Športniki pogosto sledijo strogim večernim ritualom, ki jim pomagajo sporočiti telesu, da je čas za počitek. To vključuje raztezanje, meditacijo, poslušanje umirjene glasbe ali branje knjige. Novak Đoković, eden najboljših teniških igralcev vseh časov, je nekoč dejal: »Pred pomembno tekmo imam rutino - vedno poslušam umirjeno glasbo in se izogibam telefonu. To me pripravi na globok spanec in zbranost za naslednji dan.«

Dihalne vaje in vizualizacija
Psihologi priporočajo dihalne tehnike, ki pomagajo umiriti živčni sistem. Počasno dihanje (vdih skozi nos, izdih skozi usta) zmanjša srčni utrip in napetost. Številni športniki uporabljajo vizualizacijo: predstavljajo si, kako bodo uspešno izvedli določene gibe in kako bodo nadzorovali svoja čustva na tekmi.
Izogibanje zaslonom in kofeinu
Modra svetloba, ki jo oddajajo telefoni in računalniki, zavira proizvodnjo melatonina - hormona spanja. Prav tako kofein in energijske pijače povečajo živčnost in otežijo umiritev. LeBron James, eden najboljših košarkarjev in soigralec našega Luke Dončića, je znan po strogih pravilih glede spanja: »Zvečer ugasnem vse elektronske naprave in spijem zeliščni čaj. Moje telo potrebuje regeneracijo, zato se spancu nikoli ne odrečem.«

Sprejemanje nervoze kot normalne
Številni športniki so napačno prepričani, da morajo biti popolnoma mirni pred tekmo. V resnici pa je rahla nervoza koristna, saj telo pripravi na optimalno delovanje. Psihologinja dr. Maja Jerman poudarja: »Športnikom svetujemo, da ne poskušajo popolnoma izničiti treme, ampak jo sprejmejo kot naraven del priprav. Pomembno je, da ne dramatizirajo - tudi če eno noč spijo manj, to ne pomeni, da bodo na tekmi slabi.«
Preberite tudi:
- Pijete črno kavo brez vsega? Znanost pravi, da ste morda psihopat
- Znaki, da lahko komunicirate z onostranstvom
- Prepoznajte skrite znake izgorelosti
Uporaba progresivne mišične relaksacije
Gre za metodo, kjer športniki zavestno napenjajo in sproščajo različne mišične skupine, kar zmanjša napetost v telesu. To tehniko je uporabljal tudi Michael Phelps, najuspešnejši olimpijec vseh časov.
Sproščeni Tadej Pogačar
Zjutraj na dan svetovnega prvenstva 2024 v Zürichu, ko je premočno zmagal, je Tadej Pogačar s težavo vstal iz postelje. Njegov alarm se je oglasil in kot številni od nas, ko sonce vzhaja na lenobno nedeljo, ga je trikrat preložil. Do začetka največje enodnevne dirke leta je bilo le še nekaj ur, a Pogačar je bil po lastnih besedah miren, brez stresa.

Po njegovih dominantnih nastopih na Dirki po Franciji lani poleti so bile vse oči uprte vanj, da bi naredil nekaj spektakularnega na zahtevni, valoviti progi v središču in okolici Züricha, ki je zahtevala več kot štiri tisoč metrov vzpona. Nekateri so morda čutili pritisk, nekateri morda preživeli neprespano noč, ko so se spraševali, kako bi ubežali skupini, ki bo opazovala vsak njihov udarec po pedalu, toda Pogačar je preživljal sproščeno jutro v svoji hotelski sobi. Ni poslušal hrupa okoli sebe.
Morda je to razkošje, ki si ga privošči zaradi svoje dih jemajoče vrhunske fizične moči v primerjavi s tekmeci. Ko je naredil svojo dirkalno zmagovalno potezo pri preostalih 100 kilometrih, je Pogačar dejal, da ni vedel, kaj se je v resnici zgodilo. »Bil je neumen napad, a mislim, da je na koncu uspelo.« Na svetovnem prvenstvu, vrhuncu športa, neumni napadi ne bi smeli delovati. Kolesarji bi morali razmisliti o tem, kaj počnejo. Toda Pogačar nenehno razbija vse mite in vedenja in morda je prav tudi zaradi svoje sproščenosti tako zunajserijski.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se