Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Kriminalistična preiskava
Čas branja 3 min.

Kdo so ovadeni v aferi Litijska


S.R.
31. 3. 2025, 10.38
Posodobljeno
14:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Najbolj odmevna afera v letu 2024, ki je odnesla tudi takratno pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, se kot kaže nadaljuje s kazenskim pregonom nekaterih vpletenih oseb.

litijska stavba.jpg
Primož Lavre
Razvpita stavba na Litijski 51.

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je v povezavi s spornim nakupom sodne stavbe na Litijski kazensko ovadil štiri fizične in eno pravno osebo, so sporočili z Generalne policijske uprave. Trem osumljencem in eni pravni osebi očitajo zlorabo položaja oziroma ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, četrti fizični osebi pa ponarejanja listin pri nakupu stavbe.

Po neuradnih informacijah portala necenzurirano.si je NPU kazensko ovadil nekdanjega generalnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje Uroša Gojkoviča, nekdanjega vodjo službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu ter vodjo projekta nakupa sodne stavbe Simona Starčka, primorskega podjetnika, ki je državi stavbo prodal, Sebastjana Vežnaverja, ter pooblaščeno cenilko Bredo Zorko, ki naj bi pripravila cenitev stavbe. Pod to cenitev, s katero so upravičili državni nakup nepremičnine po visoki vrednosti, je bil sicer podpisan sodni cenilec Anton Rigler, ki je pozneje priznal, da je njena avtorica Zorko. Kar zadeva ovadeno pravno osebo, je NPU po neuradnih informacijah portala ovadil tudi Vežnaverjevo podjetje Rezidenca Rajski vrt.

Direktor NPU Darko Muženič je pozneje na novinarski konferenci potrdil, da sta med osumljenimi tudi nekdanja uslužbenca ministrstva za pravosodje. Več informacij zaradi interesa preiskave in varstva osebnih podatkov ni razkrival. Poudaril je, da je NPU z vložitvijo kazenskih ovadb s svojim delom zaključil, kar pomeni, da trenutno na njihovem radarju ni drugih osumljencev.

Darko Muženič
Jure Klobčar
Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič.

Dodatna pojasnila NPU

Na NPU so dodatno pojasnili, da sta dve osebi osumljeni »zlorabe položaja v nakupno prodajnem postopku nakupa stavbe.« Besedilo javnega poziva za nezavezujoče zbiranje ponudb sta priredili, da je pogojem najbolj ustrezala ravno stavba na Litijski. Ob tem je pomoči pri izvršitvi kaznivega dejanja osumljena oseba, »ki je priskrbela ponarejeno poročilo o oceni vrednosti nepremičninskih pravic ter energetsko izkaznico, ki ni izkazovala dejanskega stanja oziroma ni izkazovala ustrezne energetske učinkovitosti, vse z namenom, da je svoji gospodarski družbi pridobila protipravno premoženjsko korist v višini razlike med oglaševano vrednostjo stavbe in dejansko prodajno ceno, tj. 2,9 milijona evrov.«

V primeru pravne osebe gre za slovensko gospodarsko družbo, ki je bila v prodaji tudi prejemnica protipravne premoženjske koristi v višini 2,9 milijona evrov, so še potrdili na NPU. Potrdili so tudi, da je ponarejanja listin utemeljeno osumljena »fizična oseba, ki je po navodilu in naročilu enega izmed osumljencev izdelala lažno cenitveno poročilo.«

Odziv ministrstva

Medtem na ministrstvu za pravosodje pozdravljajo napredek pri preiskavi nakupa stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Ministrica Andreja Katič pa opozarja, da je ključno, da organi pregona čim prej opravijo svoje delo ter da zgodba dobi epilog na sodišču, so na ministrstvu zapisali v odzivu na kazensko ovadbo štirih fizičnih in ene pravne osebe.

Ozadje

Spomnimo, že v prvih dneh leta 2024 je v javnosti izbruhnila afera z nakupom propadajoče stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Pravosodno ministrstvo je zanjo odštelo 7,7 milijona evrov. Državi jo je prodal primorski poslovnež Vežnaver, ki jo je leta 2019 kupil za "skromnih" 1,7 milijona evrov. Zaradi sumov nepravilnosti sta se morala takrat posloviti visoka uslužbenca ministrstva za pravosodje Starčka in Gojkoviča. Objektivno odgovornost je prevzela in odstopila tudi ministrica Dominika Švarc Pipan.

Na portalu necenzurirano.si so o aferi sodna stavba in njenih udeležencih razkrili marsikaj. Kdo je Vežnaverju posodil denar za nakup in si nato kupil luksuzno jahto, ki je prej pripadala hrvaškemu tajkunu Ivici Todoriću? Kdo je bila ena od ključnih oseb pri poslu z zapuščeno nepremičnino na Litijski in kaj je skupna točka vpletenim v sporni posel? Kdo je pozneje odstopil v čudnih okoliščinah? Vse to si lahko preberete na necenzurirano.si.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.