

Po suši še neurja – kako pomagati rastlinam na zelenjavnem vrtu?
Najprej smo se »matrali« z dolgotrajno sušo in vročinskim valom, sedaj pa po nas klestijo še nevihte. Čeprav morda ohladitev prija, pa si lahko predstavljate, da preklapljanje med takimi ekstremi našemu zelenjavnemu vrtu ne prinaša nič dobrega. Preverite, kako lahko ukrepate, da bo škoda čim manjša.


Zrelost lubenice: kako vedeti, da jo lahko utrgamo z vrta?
Če vam na vrtu raste lubenica, se vam zagotovo že cedijo sline in bi se radi čim prej posladkali z njo. Pa je že dovolj zrela? Spoznajte glavne znake, po katerih presodimo zrelost lubenice na domačem vrtu.


Zakaj plodovi odpadajo s sadnega drevja še preden dozorijo – in zakaj se to letos dogaja kakiju?
Marsikateri vrtičkar se vsako leto sprašuje, zakaj sadno drevje odvrže plodove, še preden ti dozorijo. Letos je pojav še posebej opazen pri kakiju – številna drevesa so že zgodaj odvrgla skoraj ves pridelek. Gre za naravni proces ali za znak, da z drevesom nekaj ni v redu?


Največja grožnja malinam: kako se znebiti marmorirane smrdljivke
Maline so priljubljeno sadje na domačih vrtovih, a v zadnjih letih imamo z njimi vedno več težav. Plodovi so mehki, gnijejo in slabega okusa. Kaj se z njimi dogaja? Najverjetneje je kriva marmorirana smrdljivka, tujerodni invazivni škodljivec, ki se je iz Azije razširil po Evropi.

Pospravljanje prvih pridelkov in njihova predelava
Plodovi v domačih sadovnjakih so že lepo debeli in nekateri tudi že zreli. Pa jih znamo kar najbolje izkoristiti? Naj z vami delim nekaj izkušenj iz svoje prakse, ki jih že vrsto let uporabljam v svojem rastlinjaku in kuhinji.

ZAMISLI ZA LEP VRT: Zelene ni nikoli preveč
Ker je v vrtu navadno že tako ali tako veliko zelene, o dodajanju zelenih elementov ne razmišljamo pogosto. A pomislite še enkrat!

Posebno zanimive sorte jesenskih kapusnic
Leto se je prevesilo v drugo polovico leta in čas je, da si pripravimo sadike kapusnic za jesensko pridelavo. Spoznajte nekatere manj znane vrste in sorte, ki jih lahko preizkusite in tako popestrite jesenske zelenjavne gredice.

Vrtnice niso le lepe, ampak tudi okusne
Čas vrtnic je tukaj in naše gredice dehtijo v čudovitih cvetovih naše kraljice vrta. A vrtnic nam narava ni podarila le za občudovanje. Zmorejo veliko več od tega! Iz njih lahko med drugim pripravimo tudi prave kulinarične poslastice. Spoznajte jih nekaj ...

Angelska krila, ki preprosto očarajo: kaladij
Kaladij zadnja leta osvaja svet vrtnega oblikovanja. Te spektakularne eksotične rastline navdušujejo z osupljivimi barvami in neverjetno zanimivimi detajli svojih listov. Iščete rastlino, ki je nekaj posebnega, boste nad njim navdušeni.

Kako navadno vrtno pot spremenimo v dišeče doživetje?
Del vsakega vrta so tudi vrtne poti in potke. Da bi jih izkoristili še bolj, lahko ob robovih poti zasadimo izbrane dišeče rastline in tako se bo vsak vrtni sprehod spremenil v vznemirljivo čutno doživetje.

Kako destilirati aromatične rastline doma: vodnik za začetnike
Destilacija dišečih rastlin je eden izmed lepših konjičkov, ki si jih lahko omisli človek z zelenimi rokami, in tako lahko odlično izkoristimo tudi vrtnice. Dovolj je že en grm, potrebujete le še manjši destilator in že se lahko začnete igrati.

Sivka je pravo darilo narave – izkoristimo ga kar najbolje!
Sivko naravnost obožujemo. Skorajda ni bolj vsestransko uporabne rastline od nje, izkoristimo pa lahko tako cvetove kot tudi njene liste, ki so prav tako zelo dišeči. Je res prava naravna lekarna za našo dušo in telo … Da boste njene darove lahko polno izkoristili, smo zbrali nekaj receptov, ki jih je vsekakor vredno preizkusiti.

Vroče novosti iz sveta aloj in alokazij
Poleti večino svoje pozornosti namenimo rastlinam na vrtu, a to še ne pomeni, da moramo na sobne rastline popolnoma pozabiti. Aloje in alokazije spadajo med najbolj priljubljene sobne rastline, ki jih lahko poleti postavimo tudi na teraso ali drugam v vrt. Predstavljamo nekaj trendovskih novosti, ob katerih se vam bodo zagotovo vzbudile skomine.

Zaustavite talne škodljivce v okrasnem vrtu!
Obgrizeni listi žive meje lovorikovca, uničeni listi rododendrona in suhe zaplate trate. Le kaj je vzrok? Krivci oziroma škodljivci so pogosto očem skriti, saj se njihove ličinke premikajo po zemlji, odrasle žuželke pa se skrijejo po listi. A da ohranimo vrt lep, jih moramo uničiti.

Namakate ali še vedno zalivate?
Marsikdo pri zalivanju še vedno vztraja pri starih praksah, ne glede na to, da so se zaradi podnebnega segrevanja razmere v naših vrtovih v zadnjih letih močno spremenile. Da lahko rastlinam zagotovimo dovolj vode, zdaj ne zadostuje več le zalivanje, temveč je že skoraj nujno preklopiti na namakanje. Poglejmo, zakaj.

Najpogostejše težave v zelenjavnem vrtu in rešitve zanje
Tako kot za svoje zdravje veliko naredimo s preventivo, se lahko na vrtu marsikateri težavi izognemo z različnimi preventivnimi ukrepi. Ampak saj vsi vemo, občasno nam kljub temu ne uspe zavarovati rastlin pred napadi bolezni ali škodljivcev. Kaj pa potem?

Sveži poletni recepti z okusi po Mediteranu - vse direktno z vrta
Ko poletje zadiši po Sredozemlju, ni lepšega kot ustvarjati jedi z dišavnicami, kot je timijan, ki so nepogrešljiv del sredozemske kuhinje. Še posebno, če ga naberemo z domačega vrta ... Za kulinarični navdih smo za vas pripravili nekaj svežih poletnih receptov z okusom po Mediteranu.