

Cvetje s karakterjem z domačega vrt
Cvetje, ki ga je v tem času v vrtovih res veliko, nas vabi, da se med njim sprehodimo in se prepustimo vsem čutilom: vidu, vonju, tipu in tudi sluhu, saj so na vrtovih tudi ptice in vsaka ima svojo melodijo. To je pravi cvetlični wellness in take sprostitve si vsak želi.


5 rešitev za letošnje težave v vrtu
Pri pridelovanju zelenjave se ves čas srečujemo z izzivi. Mednje sodijo tudi raznovrstne težave, ki nas presenetijo med pridelavo. Ali je bolje preprečevati kot zdraviti? Najprej prvo, ko nastanejo težave, tudi drugo.


Najlepše ideje z razstavnih vrtov Chelsea – uporaben navdih tudi po treh letih
Če se vsaj malce zanimate za vrtnarske trende, ste zagotovo že slišali za pompozno vrtnarsko razstavo Chelsea Flower Show, ki jo vsako leto pripravijo največji vrtnarski mojstri v Londonu. Vsak, ki razstavo obišče, gre domov poln bogatih vtisov in idej, kaj vse bo na novo preizkusil tudi na svojem vrtu. Preverite kaj so mojstri pokazali v letu 2022.


Predstavitev vrta: Vrt kot kulisa
Na vprašanje, zakaj sta uredila vrt okoli svoje nove hiše blizu Logatca, sta Alenka in Samo odvrnila, da sta želela lepo kuliso, ob kateri bi lahko pila kavo in brala knjige … Danes, po dveh desetletjih, pa njun vrt zagotovo spada med najlepše, vsebinsko najbolj bogate okrasne vrtove pri nas.

5 načinov uporabe koprive v vrtu
Čeprav jo marsikdo še vedno pulí kot nezaželen plevel, je kopriva v resnici ena najbolj uporabnih rastlin, kar jih lahko imamo v bližini vrta. Njen zeleni list skriva pravo zakladnico hranilnih snovi, ki koristijo tako rastlinam kot zemlji. Uporaba koprive na vrtu je nepogrešljiva predvsem za vse, ki prisegajo na ekološke in naravne metode vrtnarjenja.

Kaj pomenijo črtani dnevi v setvenem koledarju?
Tisti, ki redno uporabljate setveni koledar, veste, da setveni koledar Marie Thun vsebuje tudi črtane dneve, za katere velja, da čas za delo na vrtu ni najbolj primeren. Pa veste, zakaj je tako? In zakaj v nekaterih setvenih koledarjev črtanih dni sploh ni?

Dekoracija, ki oživi zoglenelo deblo
Živimo v času, ko je beseda reciklaža zelo pogosta. Tokrat bi vam pokažem, kako lahko v lepo poletno dekoracijo recikliramo zoglenelo deblo. Gremo kar korak za korakom?

Poletno vzdrževanje trajnic
Kdor se s trajnicami na vrtu ne želi čisto nič ukvarjati, jih ne sme niti posaditi, saj bi bile že vnaprej obsojene na propad. A spet ni res, kot marsikdo razglaša, da je z njimi veliko dela. Poglejmo si, kaj od nas potrebujejo v vročem poletju.

Vse kar morate vedeti o sibirski borovnici
Ameriško borovnico verjetno pozna že skoraj vsak. Kaj pa njeno soimenjakinjo, sibirsko borovnico? Zagotovo je znana precej manj, a si vsekakor zasluži našo pozornost. Spoznajmo jo od a do ž.

Resarji na okrasnih rastlinah in njihovo zatiranje
Resarji so majhne žuželke z resastimi krili. Navadno ne merijo več kot 2 milimetra. Pogosto napadejo cvetove in liste okrasnih rastlin. Če je napad resarjev močan, je videz rastlin lahko povsem uničen. Resarje na vrtu moramo zatirati in to do okolja prijazno z insekticidi iz naravnih piretrinov.

Kako pomagati zelenjadnicam v vročih poletnih dneh
Pred nami je dolgo in verjetno tudi vroče poletje. Marsikdo sploh ne pomisli na to, a tudi vrtnine v vročini trpijo podobno kakor mi. Le da se mi pred vročim soncem lahko umaknemo v senco, rastline pa se ne morejo. Kaj torej lahko naredimo? In to tako, da se bomo zraven čim manj potili oziroma si bomo delo čim bolj olajšali?

Težave z mravljami na vrtu? Tako jih obvladate
Mravlje so del narave in navadno skušamo v miru shajati z njimi. A če se preveč namnožijo, postanejo nadležne in začnejo na vrtu povzročati škodo. Tudi vam že kravžljajo živce? Preverite, kako jih lahko obvladate.

Biodinamika predstavlja preporod v pridelavi hrane
Vrtnarite s pomočjo setvenega koledarja? Pa veste, da je setveni koledar le eden od pristopov biodinamičnega načina vrtnarjenja?

Zeleni vonji, ki s svojo dišavo presegajo cvetove
Pogosto se ne zavedamo, da so pri nekaterih rastlinah kljub njihovim privlačnim cvetovom mnogo bolj dišeči zeleni deli rastlin, saj vsebujejo več eteričnih olj. V aromaterapiji so takšni vonji opredeljeni kot zeleni vonji, parfumarji pa so že v 19. stoletju za to kategorijo dišav našli zgovorno ime – fougère.

Zalivanje rastlin v posodah: koliko je premalo?
Zalivanje rastlin, ki jih gojimo v loncih, koritih ali večjih posodah na balkonih in terasah, zahteva posebno pozornost. Zaradi omejene količine zemlje, ki zadrži le malo vlage in hranil, so te rastline bolj občutljive na sušo kot tiste, posajene v vrtna tla. A koliko zalivanja je dovolj ali premalo?

Rešite še nezrele plodove paradižnika – triki za dozorevanje
Včasih se zgodi kaj, kar nas prisili, da plodove paradižnika poberemo, še preden res dozorijo. Poleti je to takrat, ko se v kakšni malce hujši nevihti rastlina polomi ali pa se zaradi bolezni posuši, jeseni pa takrat, ko že grozi slana, a plodovi še kar niso dozoreli. Pa ste vedeli, da lahko zrelost paradižnika spodbudimo tudi, ko je plod že odtrgan?

Pesto in zeliščna sol, ki naredita razliko - naredite ju sami iz svežih zelišč
Zelišča so pravo darilo narave. Njihova aroma oplemeniti jedi in pijače, z njimi zdravimo telo in duha ter celo razvajamo svoje čute. Pa ste iz njih že naredili domačo zeliščno sol ali pesto? Ko boste prvič poskusili, ne boste nikoli več pomislili, da bi ta dva odlična kulinarična dodatka še kdaj kupili v trgovini.