Zgodbe
Ne mrtev, samo zares globoko zatopljen v misli
Ste že slišali tisto, ne moreš biti »malo mrtev«? Ali si ali pa nisi. Ampak pri tem seveda niso računali s tistimi, ki prakticirajo tukdam.
Tiha moč križa iz obliža
Pacienti, ki jih pri urejanju sistema zdravstva nikoli nihče nič ne vpraša, so prvič povzdignili glas.
Svet nikoli več ne bo enak
Chat gpt je beseda, ki je zaznamovala zadnji mesec. Gre za model umetne inteligence, tehnologije, ki bo že v bližnji prihodnosti do temeljev pretresla našo družbo.
Vse življenje bom morilec. Za vedno zaznamovan
Nekdanji zapornik, preprodajalec drog, nekaj časa tudi zvodnik, ki svoje grehe in življenje popisuje že v drugi knjigi, je tudi marljiv delavec, talentiran pisatelj, slikar in oče.
Srhljivi sivi trg pomoči na domu
Dobro pazite, komu zaupate svojo ostarelo mamo ali očeta!
Preobrazba Marice Radej: Od šivilje do žagarice
'Skoraj me je kap, ko sem prejela pošto iz Janinega uredništva! Da ste prav mene izbrali za tako čudovito stvar!' ni skrivala navdušenja Marica Radej.
Kjer se rojeva čarovnija in kamor noga gledalcev nikoli ne stopi
Ste kdaj slišali koga reči, da se na odru zgodi čarovnija? Scenografija, kostumi, luči, pa čudoviti glasovi in telesa v gibanju se sestavijo v trenutke lepote in čarobnosti. Ampak to je končni izdelek, mi smo šli pa tja, kamor noga gledalca nikoli ne stopi. Tja, kjer se vsa ta čarovnija rojeva, med ljudi, ki jo pomagajo ustvarjati. Med neopevane junake odrske magije, tako rekoč.
Kralji dišijo po jasminu in vrtnicah
Ne pozabite si vpisati tega datuma v družabni koledarček: največja fešta leta 2023 bo kronanje novega angleškega kralja Karla III. v soboto, 6. maja. In če se boste ravno klatili po Londonu, zgodilo se bo v Westminstrski opatiji. Ali pa se morda tudi ne bo zgodilo, našel se je namreč možakar, kraljevi biograf Anthony Holden, ki trdi, da bi Karlovo kronanje lahko sprožilo »ustavno krizo«. Anglikanska cerkev za kralja še nikoli ni okronala ločenca, pravi Holden, poleg tega je možakar, namreč Karel III., že leta 1994 sam javno priznal, da je prešuštvoval s Camillo, ki naj bi bila 6. maja okronana skupaj z njim kot njegova kraljica spremljevalka.
Terapija, ki zdravi vzroke raka, ne le simptomov
Vse premalo se zavedamo, da imamo v Sloveniji na področju medicine vrhunske strokovnjake in projekte, ki ne le da ne zaostajajo za svetom, marsikje so v samem vrhu. To je znova dokazala prof. dr. Maja Čemažar s kolegi znanstveniki, ko so po letih truda dobili zeleno luč za prvo klinično študijo genskega zdravljenja raka pri nas.
Je pravica do izbire naravne hrane ogrožena?
O tem, ali se nam res lahko zgodi, da bomo tudi na slovensko njivo, vrt ali krožnik dobili nove GSO, poimenovane nove genomske tehnike (NGT), smo povprašali prof. dr. Martino Bavec ...
Španci se vračajo v Škofjo Loko
»Po nekaj letih koronskega premora smo spet izvedli našo tradicionalno izmenjavo. Lani, če vmes ne bi posegla epidemija, bi praznovali 20 let sodelovanja. Zato je veselje, da se Španci spet vračajo v Škofjo Loko, toliko večje.«
»Poskusi narediti samomor«
Nova raziskava ugotavlja, da TikTok otrokom že v prvih treh minutah po tem, ko odprejo račun na aplikaciji, priporoči vsebino, ki je nevarna za njihovo telesno in duševno zdravje.
Oče, ki je prezgodaj izgubil sina in spoznal čudeže življenja
'Živim v pričakovanju, da se bova spet srečala,' pravi Iztok Krevs, oče sina, ki je storil samomor.
Edini deveterčki na svetu so doma: Mislili so, da jih bo sedem
»Želela sva si še enega otroka, a če bi mi kdo takrat dejal, da jih bova dobila kar devet, bi seveda rekel, da si izmišljuje,« je za enega od medijev pred časom dejal Abdelkader Arby, oče prvih deveterčkov na svetu, ki so po rojstvu vsi preživeli.
Nikoli se ne nasmehnite krokodilu!
Pravijo, da kdor se smeji, dolgo živi, ampak ne, ne bomo vam na dolgo pridigali o blagodejnem vplivu smeha na zdravje ...
S spreminjanjem pisave lahko spreminjamo sebe
Pisava je odraz našega psihofizičnega stanja. Spremembe v nas se kažejo tudi v njej, iz črk je mogoče razbrati naše razpoloženje in čustva. Pisava govori o človekovi samopodobi, včasih lahko iz nje razberemo celo bolezni, kot je recimo Parkinsonova. Z njo je mogoče manipulirati in usmerjati ljudi, s spreminjanjem pisave lahko celo spreminjamo sebe, pravi psihoterapevt in eden naših najbolj znanih psihologov pisave Borut S. Pogačnik, od leta 1985 pa tudi stalni sodni izvedenec za forenzično preiskovanje pisav. Sodeloval je v zelo odmevnih slovenskih in tujih kazenskih procesih. Zadnja leta pa ga celo bolj kot grafologija zaposluje delo predsednika v Združenju invalidov – Forumu Slovenije, kjer od marca 2020 vsak dan vodi Dežurno psihosocialno službo za pomoč in oporo vsem ranljivim skupinam.
Petra Greiner: Vidim dom užitka, ne počitka
Pred dvema letoma je umrla Sofia, ena od treh otrok Petre Greiner, ki je kot obraz Zavoda 13, ki ga je ustanovila, v javnosti aktivno opozarjala na problematiko sprejemanja drugačnosti in življenja z otrokom s sindromom trisomije 13. Po Sofijini smrti se je življenje njene družine spremenilo, sama pa je zdaj našla nove izzive.
Zobozdravstvo je najčistejši primer uničevanja javnih zavodov
Obstoječi zdravstveni sistem je letos pustil že skoraj 140 tisoč ljudi brez izbranega družinskega, otroškega ali šolskega zdravnika. Priti do javnega zobozdravnika je skoraj kot zadetek na lotu.
Katjina velika preobrazba v pravo divo!
Ljubljančanka Katja Mirta Gantar z veseljem nosi predpasnik in v rokah drži kuhalnico, prav tako se z iskricami v očeh kdaj sama odpravi kam, da si izpraša dušo ter napolni baterije s prijetno praznino ...
Ognjemet za brbončice: V praznični kuhinji Sare Rutar
Sara Rutar nam je odprla vrata svojega doma, nas povabila v kuhinjo ter pripravila omamno dišeče in nadvse okusne jedi za silvestrsko pojedino.
Ženski samostan je spremenil v bordel
Razmišljajo, da bi mozaike s kladivom in dletom stolkli s sten, ker jih je napravil grešnik, ki je prisilil v spolne odnose številne nune. Kaj je zagrešil pater Rupnik?
Lovci na samoroge
Dve številki nazaj je Ninna Kozorog pisala o tem, kako nekateri – skrbno neimenovani – centri za socialno delo nonšalantno prelagajo svoje breme, torej skrb za najšibkeje in najranljivejše, na humanitarne organizacije, kako na nekaterih centrih svojim uporabnikom v roke porinejo seznam s telefoni in elektronskimi naslovi humanitarnih organizacij (ali celo zasebne naslove in telefone humanitarcev samih), rekoč, naj se obrnejo nanje, na CSD pa naj spet pridejo šele, če pri humanitarcih ne bodo uspeli urediti stvari. Namreč tega, za kar so izrecno odgovorni CSD-ji, se pravi organiziranja najrazličnejših oblik pomoči. Ampak to ni bil konec zgodbe, še malo ne! Povzemamo tisto, kar se je zgodilo po objavi članka.
Radio 1 skupaj s poslušalci spet presegel milijon
Nekaj minut po deveti uri zjutraj se je zaključil že osmi dobrodelni maraton radia 1, kjer so, oziroma smo, zbrali 1.154.873,60 evrov.
Impozantne Tekčeve jaslice so nastajale 87 let
Lučaj od Kurnikove hiše v Tržiču, etnološkega muzeja, stoji družinska galerija, ki jo vsako leto obišče več kot tisoč ljudi. V njej so razstavljene skoraj 90 let stare jaslice čevljarja Jožefa Ribnikarja in njegovega sina, akademskega kiparja Vinka Ribnikarja. Poleg osem metrov širokih in štiri metre globokih jaslic, ki veljajo za ene večjih v Sloveniji, ljudje lahko občudujejo Vinkove kipe in slike Marice Šmid, Jožefove hčere.
Onkološka bolnica št. 6196: Živžav na Onkološkem inštitutu
Tole kolumno pišem v dnevni ambulanti za kemoterapijo. Nahaja se v stavbi C Onkološkega inštituta, le da je nadstropje nižje od oddelka za kemoterapijo, kamor sem prej hodila na celodnevno in mučno terapijo s citostatiki. Ne vem točno, kaj sem si predstavljala o tej novi terapiji, ki je pred mano. Zagotovo spet nekaj morečega in dolgočasnega. A me je pričakalo, na srečo, čisto nasprotje mojih morbidnih pričakovanj.