Kot smo že poročali, je Hrvaško v torek pretresla vest o najdbi trupel dveh dojenčkov, zakopanih na dvorišču družinske hiše v vasici Ljubelj Kalnički južno od Varaždina. Policisti so starša aretirali, njunega tretjega otroka pa so predali v roke socialnih služb. Kot poročajo hrvaški mediji, sta 38 in 34 let stara osumljenca pripadnika verske sekte mesijanskih judov. Gre za razmeroma novo gibanje, ki je iz hebrejsko krščanskega gibanja vzniknilo v šestdesetih letih prejšnjega stoletja uradno pa je bilo ustanovljeno leta 1973, ko je ameriški duhovnik Martin "Moishe" Rosen ustanovil neprofitno organizacijo Jews for Jesus. Mesijanski judje namreč med drugim verjamejo, da je Jezus odrešenik.
Po podatkih spletne enciklopedije Wikipedija v Združenih državah Amerike živi približno 175.000 do 250.000 mesijanskih judov, v Izraelu pa še od 10.000 do 20.000. Skupno naj bi jih na svetu obstajalo približno 350.000, a gre za zdaj že stare podatke iz leta 2012.
Gibanje mesijanskih judov na splošno vključuje določene judovske tradicije, ki jih kombinira z evangeličanskim protestantizmom. Njihov glavni simbol je tako imenovan mesijanski pečat Jeruzalema, simbol, sestavljen iz menore oziroma svečnika, davidove zvezde in ribe.
Mesijanski judje verjamejo, da je Jezus, ki ga imenujejo Ješua, edina pot v nebesa in da judovska zakonodaja iz Stare zaveze ne prispeva k odrešitvi. Verjamejo tudi, da je Nova zaveza avtoritativno in kanonično sveto pismo. Med judi in kristjani velja splošno sprejeta ločnica, da namreč slednji Jezusa sprejemajo kot odrešenika, tako evangeličani tudi menijo, da so mesijanski judje kristjani. S tem pa se ne strinjajo mesijanski judje, ki svoje gibanje obravnavajo kot podaljšek judovstva. Tako Izrael kot prevladujoče judovske organizacije slednjemu oporekajo, saj menijo, da je verjetje v Jezusa kot odrešenika in doktrino svete trojice na splošno ena od ključnih stvari, ki krščanstvo loči od judovske vere.