Vsestranska začimba

Dišeči cimet hitro prežene bakterije, viruse in glivice

Milka Kleč
4. 12. 2024, 18.30
Deli članek:

Cimet je nepogrešljiv v mrzlih dneh, saj krepi imunski sistem in pospešuje prebavo, ko se ne moremo upreti prazničnim dobrotam.

Profimedia
To dišečo začimbo lahko uporabite tudi v kozmetičnih izdelkih.

Verjamemo, da bi številni na vprašanje, katera začimba jim najbolj diši, odgovorili, da je to cimet. Je izjemno prijetnega vonja, medtem ko je lahko okus, če je cimeta preveč, nekoliko oster. A cimet je začimba, ki nam pričara praznike. Izboljša okus jabolčnega zavitka, polepša adventni venček, kuhanemu vinu doda aromo, bolnemu človeku pa hitro povrne moči. Cimet je namreč izjemno zdrava začimba, ki pomaga pri številnih težavah z zdravjem.

Okrepite imunski sistem

V mrzlih dneh pogosto pridemo do spoznanje, kako pomemben je močan in krepak imunski sistem. V zimskem času so namreč na pohodu različni virusi in bakterijske okužbe dihal. Pri tem ni treba posegati zgolj po prehranskih dopolnilih, temveč se lahko osredotočite na naravne proizvode, kot so začimbe in živila, ki okrepijo imunski sistem.

Eden od njih je gotovo cimet, bogat vir antioksidantov, natančneje polifenolov in drugih pomembnih snovi, ki naše telo ščitijo pred napadom bolezni. Cimet deluje antibakterijsko in protivirusno, pa tudi protiglivično.

Preprečevanje kariesa

Ali ste vedeli, da so v Aziji, od koder prihaja cimet, žvečili cimetovo skorjo, da so si na naraven način očistili zobe? Kot smo že omenili, cimet v sebi skriva protibakterijske lastnosti oziroma deluje protimikrobno, zaradi česar je nepogrešljiv pri borbi zoper karies oziroma proti zobni gnilobi.

Pomaga tudi pri zmanjšanju tveganja za bolezni dlesni. Če se soočate s tovrstnimi težavami, lahko cimet dodate zobni pasti ali ga primešate vodi, ki jo uporabite kot ustno vodico za grgranje. S tem boste izboljšali svoj dah in pregnali nevarne bakterije. Uporabite ga lahko tudi za grgranje ob vnetem grlu. Dodajte ga v mlačno vodo in čim večkrat grgrajte, nato pa izpljunite.

Profimedia
Cimet lahko pomaga pri preprečevanju nastanka kariesa.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Pospešite presnovo

Cimet ima dvojno delovanje na prebavni sistem. Z njegovo pomočjo lahko zavremo apetit in si  pomagamo pri hujšanju. Ko vas napade lakota kljub temu, da ste nedolgo tega jedli, v skodelico tople vode vmešajte žličko cimeta in spijte. Tako boste zmanjšali potrebo po hrani. V pomoč vam bo tudi takrat, ko se boste preveč najedli. Snovi, ki jih najdemo v njem, pospešijo delovanje metabolizma in pomagajo, da hrano hitreje in lažje prebavimo.

Profimedia
Cimet uredi prebavo in pomaga pri hujšanju.

Mnogim pomaga pri artritisu

Cimet izboljšuje pretok krvi in greje, zato lahko pomaga pri blaženju simptomov artritisa. Tega raziskave zaenkrat še ne potrjujejo, a veliko ljudi z artritisom ugotavlja, da jim cimet pomaga, ker zmanjšuje vnetja in bolečino.

Pripravite si cimetovo olje, ki je odlično za nego suhe in poškodovane kože.

Nepogrešljiv tudi v kozmetiki

Da, prav ste prebrali, to dišečo začimbo lahko uporabite tudi v kozmetičnih izdelkih. Pripravite si lahko dišeče olje za telo, in sicer tako, da v hladno stiskano oljčno ali mandljevo olje za mesec dni potopite pet cimetovih paličic. Posodico dobro zaprite in shranite na toplo mesto. Po enem mesecu mešanico precedite, prelijte v temno stekleničko in jo shranite na hladnem. Tako olje je odlično za nego suhe in poškodovane kože.

Pripravite si lahko tudi masko proti mozoljem ali aknam. Zmešajte tri žlice medu in žličko cimetovega prahu ter si masko vsak večer vtirajte na predele z mozolji, zjutraj pa sperite s toplo vodo. Ponavljajte vsaj dva tedna in nad rezultatom boste presenečeni.