© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Prisluškovalni center v osrčju hotela Jama


Jelka Sežun
18. 7. 2025, 07.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Če ste kdaj brali romane Grahama Greena, vas tole ne bo presenetilo: hoteli niso nujno samo hoteli, že od nekdaj so bili – in so verjetno še – tudi prizorišča, kjer so svoje delo opravljali vohuni.

prisluskovalni-center, hotel-jama
Šimen Zupančič
Psssst, nekdo posluša!

V postojnskem hotelu Jama, le streljaj od vhoda v Postojnsko jamo, so šli še korak dlje – tam vohuni niso zahajali samo v hotelski bar, globoko v osrčju hotela so imeli tudi prostore, kjer so vlekli na ušesa, kaj ljudje govorijo v hotelskih sobah, klubskih prostorih … in še marsikje. To je bilo še v stari državi, nova ni pa o tem menda nič vedela, dokler niso pokukali v desetletja zaprte skrivne prostore in tam odkrili … pravzaprav ne vemo čisto natančno, kaj so našli, ampak del tega si danes lahko ogledate na vodenem sprehodu skozi delček odkrite preteklosti.

Od leta 1818, ko so v Postojnsko jamo začeli zahajati turisti, je obisk hitro rastel, in ker so gostje prihajali tudi od zelo daleč, se je pokazala potreba po hotelu. Javni natečaj so razpisali leta 1965, hotel Jama pa odprli leta 1971. In zelo malo ljudi je vedelo, da ima hotel še dodatek, ki ga razpis ni nič omenjal: prostore za prisluškovanje s tedaj najsodobnejšo opremo. Skrivnostni naročnik, to se je pokazalo šele mnogo pozneje, je bila Jugoslovanska ljudska armada (JLA), ki je imela zgoraj na hribu nad hotelom raketno bazo za protizračno obrambo, v hotelu pa prostore, kjer so vedno budna ušesa prisluškovala ne le tujim državnikom, ki so bili na državniških obiskih, temveč tudi navadnim državljanom. Na načrtih hotela so bili ti prostori označeni kot zaklonišče in še izolski arhitekt Tihomir Stepanov, ki jih je narisal, ni vedel, čemu so namenjeni.

prisluskovalni-center, hotel-jama
Šimen Zupančič
Na zunaj so vsa vrata videti kot vrata čisto navadnih hotelskih sob, a kdo ve, kaj se v resnici skriva za njimi?

»Rekli so mi, da to potrebujejo za varnostnike; ko sem to narisal, so mi takoj vse pobrali, vse so vzeli,« pravi v filmčku, ki ga prikazujejo obiskovalcem nekdanje prisluškovalnice. Ko je JLA po osamosvojitvi zapustila Slovenijo, so za odhajajočimi vojaki ostali zaklenjeni prostori in nanje so vsi pozabili. Odkrili so jih šele pri prenovi hotela leta 2016, leta 2017 pa so jih prvič pokazali javnosti. Ne vemo, kaj je s seboj odnesla odhajajoča jugoslovanska vojska, prav tako ne vemo, kaj od preostalega so vzeli ljudje, ki so čez desetletja vstopili v na novo odkrite skrite prostore – najprej policija, nato komisija za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, potem so prišli iz Arhiva Slovenije … Kar je ostalo, pa v hotelu Jama danes rade volje pokažejo radovednežem, ki se udeležijo enoinpolurne ture, poimenovane Tajni prostori hotela Jama. Lahko z živim vodstvom – največ šest hkrati jih vzamejo, ker so prostori precej majhni – ali pa se s posnetim vodnikom v štirih jezikih skozi nekdanji prisluškovalni center sprehodijo sami. Jaz vedno navijam za žive vodnike, od njih se izve precej več. Koliko gre informacijam verjeti, pa postavlja pod vprašaj slogan, ki pravi: »Vse je res. Vse je laž.« Ugotoviti, kaj je kaj, je prepuščeno obiskovalcu …

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 28, 15. julij 2025.

Revija je na voljo tudi v spletni trafiki.

01_Jana_28.jpg
revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.