Zgodbe

Nosite strupene spodnjice?

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
11. 11. 2024, 16.30
Deli članek:

Najvišja koncentracija bisfenolov, ki so jo izmerili v enem vzorcu spodnjega perila za ženske, je za 375-krat presegla še priporočljivo dnevno izpostavljenost bisfenolom.

revija Jana
Škodljivi bisfenoli v spodnjicah: katero spodnje perilo je varno?

Več bombaža, več zdravja, bi moralo biti naše vodilo pri nakupu perila za otroke, odraščajočo mladino in nosečnice. To so rizične skupine za kemikalije, imenovane bisfenoli, ki vplivajo na naše hormone (hormonski motilci) in imunski sistem ter lahko povzročajo resne bolezni. Zveza potrošnikov Slovenije je skupaj z madžarsko, avstrijsko in češko potrošniško (ter eno okoljsko) organizacijo v okviru projekta ToxFree LIFE for All iz EU-programa Life izvedla obsežno testiranje vsebnosti spornih kemikalij – bisfenolov – v spodnjem perilu in prišla do skrb zbujajočih ugotovitev.

Zaradi nekaj tako kontaminiranih spodnjic sicer ne boste (takoj) zboleli, vendar niso naložba v vaše zdravje, saj gre za učinek koktejla – strupi se kopičijo v našem telesu in lahko prispevajo k hudim obolenjem, kot so rak, težave s ščitnico, neplodnost, vplivajo na nerojene otroke, imajo neželen učinek na imunski sistem ...

Nevladne potrošniške organizacije so v laboratorij poslale kar 166 vzorcev spodnjih hlač za moške in ženske različnih proizvajalcev in različnih cenovnih razredov – od  kupljenih na tržnici, v kitajski trgovini, do uveljavljenih znamk in  izdelkov diskontnih trgovcev in s spletnih (kitajskih) tržnic. Ugotovili so, da za neoporečno spodnje perilo niso pomembni mesto nakupa, znana znamka ali cena, temveč surovinska sestava.

Najvišja koncentracija bisfenolov, ki so jo izmerili v enem vzorcu spodnjega perila za ženske, je znašala kar 301,19 mg/kg, od tega je bilo kar 300,26 mg/kg takšnih, ki jih označujemo kot »visoko skrb zbujajoče«. »To pomeni, da s tem visoko obremenjenim perilom za kar 375-krat presežemo še priporočljivo dnevno izpostavljenost bisfenolom, in ta koncentracija je bila, če zaokrožimo, približno tisočkrat večja, kot je koncentracija estrogena v ženskem telesu, seveda odvisno od starosti in rodne dobe,« poudari Urša Šmid Božičevič z Zveze potrošnikov Slovenije.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 46, 12. november 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!