Zgodbe

Tina Perić: Družbe brez predsodkov ni

Sonja Javornik / revija Jana
3. 8. 2024, 05.00
Deli članek:

»Liki so izmišljeni, dejanja nekoliko manj,« sporoča avtorica izjemnega prvenca Ćrtice Tina Perić čisto na začetku svoje čudovite knjige, v kateri se junakinja Mia Batić spominja otroštva, ki ga je zaznamoval izbris njenega očeta, kuharja v JLA.

Založba Goga
Tina Perić

»Čeprav zaboli skoraj vsak zapisan stavek, to ni zagrenjeno branje,« pravi avtorica spremne besede, in to zelo drži. Ćrtice so knjiga, ki je ne moreš izpustiti iz rok, ko jo začneš brati. Kajti Tina jezik uporablja tako spretno, da kar vohamo, čutimo, slišimo njene junake, situacije, akcije …

Občutek imam, da ste to zgodbo morali spraviti iz sebe. Je tako?

Res je. Čeprav ne gre za avtobiografijo, se je izbris zgodil tudi naši družini. Zato sem že kar nekaj časa razmišljala, da si želim napisati roman o tej zame tako pomembni temi. Nisem se želela toliko ukvarjati z zgodovinskimi podatki, kdo je kriv, ampak me je v prvi vrsti zanimalo, kako je to doživljala majhna deklica in kakšne posledice je to imelo na vsakodnevno življenje njene družine. S kakšnimi težavami so se srečevali, kako so se počutili, kaj jih je najbolj zaznamovalo, prizadelo, kakšna je bila takrat družbena klima.

Pišete o predsodkih, ki jih imamo Slovenci. Smo po tem kaj drugačni od drugih narodov?

Družba brez predsodkov verjetno ne obstaja. Si pa želim verjeti, da smo jih sposobni prepoznati in kot družba delati, da jih tudi odpravimo. Včasih je najtežji del, da si jih sploh priznamo. In ko to storimo, verjamem, da smo že na pol poti. Kar si mislimo o določeni skupini ljudi, ni nujno res. Iz zgodovine vemo, kako nevarno je posploševati. Veliko pripomore, da se o ljudeh, o katerih imamo predsodke, izobrazimo; o njihovi kulturi, običajih, zgodovini, družbenem položaju, jih skušamo spoznati in prepoznati, kar nam je skupno. Se morda naučiti kaj tistega, kar nam ni. Nihče si ne želi, da bi ga nekdo obsojal, preden ga sploh spozna. Na to, kako dojemamo ljudi, ki so drugačni od nas, pa imajo velik vpliv tudi mediji in politični voditelji. 

Navdušil me je vaš jezik. Ste pozorno izbirali besede?

Pri izbiri jezika sem želela, da je glavna junakinja Mia, ki nam zgodbo pripoveduje, čim bolj pristna in ji verjamemo. Zato je nisem hotela omejevati samo na knjižno slovenščino, ker tudi v naravnem, vsakodnevnem govoru ne govorimo tako.

Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 31, 30. julij 2024.

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978