Za vas smo pripravili seznam rastlin, ki jih je smiselno prestaviti v drug prostor. Sploh če imate pogosto glavobol ali druge tegobe, za katere ne najdete vzroka.
Sobne rastline polepšajo bivalne prostore, jih naredijo bolj domače in tudi bolj zdrave. Vsaj v osnovi. Posebej previdni pa bodimo, kadar želimo ozeleniti spalnico. Medtem ko sta aloa vera in vrvnica, poznana tudi kot taščin jezik, v njej dobrodošel okras, je kar nekaj rastlin, ki neugodno vplivajo na naš spanec.
Božična zvezda
Mlečkovke (Euphorbia) so zelo obsežen rod rastlin, ki sicer izločajo kisik in filtrirajo zrak, vendar lahko pri občutljivejših ljudeh povzročajo tudi alergijske reakcije. Težava je tem večja, ker se prve alergične reakcije pokažejo šele čez čas, zato jih ne povezujemo s pravim vzrokom. V to skupino rastlin sodi tudi božična zvezda. Boljša izbira za v spalnico: aloa vera.
Fikus gumovec
Z vsemi rastlinami z velikimi listi je treba biti previden, saj so na splošno neugodne – za gumovec pa zagotovo velja, da se na listu nabirajo izločene snovi, ki lahko povzročajo alergijo. Z listov se te snovi širijo v prostor, drobci prahu v zraku pa le še povečajo nevarnost alergične reakcije, ob daljši izpostavljenosti naj bi poslabšal astmo, zlasti pri otrocih. Je pa po drugi strani odličen čistilec formaldehida, škodljive snovi, ki se med drugim lahko izloča tudi iz novega pohištva. Če v družini nimate alergikov, jo nemara zgolj prestavite v kak drug prostor. Za spalnico pa bo boljša izbira zamija.
Dišeča orhideja
Orhideje v spalnici niso nevarne – razen dišečih sort. Naša čutila delujejo tudi med spanjem, torej tudi za voh, in če spimo v sobi z dišečim cvetjem, naš spanec ni več tako globok, kot bi bil brez teh dražljajev. Zaradi močnih vonjav se lahko celo zbudimo! Boljša izbira: nedišeče orhideje.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 45, 5. november 2024.