Mnenja

Stvari, ki polepšajo dan

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
27. 9. 2024, 06.00
Deli članek:

Se mi dogaja, občasno, da mi kdo reče, pa kako to, da tega ne veš, saj si vendar novinarka! Če bi ob tem vsakič dobila en evro, bi šla lahko s tem denarjem … no, vsaj na kavo. Še več, na ledeno kavo. Vam izdam dobro varovano skrivnost: novinarji ne vemo vsega, ker ne moremo spremljati čisto vsega. No, večina od nas.

Jelka Sežun
Prijazne modra nalepka na mestnem avtobusu.

Tako se je oni dan pokazalo, da nisem niti slutila, da so na ljubljanskih mestnih avtobusih prijazne modre nalepke, na katerih piše »rezervirano za branje knjig«. Res ne! Ne vozim se pogosto z avtobusom, ampak kadar gre človek v mesto in se ne veseli živčnega zloma, ki ga neizbežno prinaša iskanje parkirnega prostora v centru, je mestni avtobus najbolj praktična rešitev. In sem tako zadnjič sredi dopoldneva skočila na avtobus, celo sedež sem si lahko izbrala. V desnem spodnjem kotu okna sem potem zagledala tisto nalepko in vam povem, polepšala mi je dan. Nikoli se ne peljem dovolj daleč in dovolj dolgo, da bi se mi splačalo s seboj vleči knjigo (sploh ker najraje berem debele in težke, zakaj bi investiral čustva v nekaj, kar se konča že po 200 straneh?), ampak kakšna krasna ideja! Odsmehljala sem se z busa, očarana.

Sem potem spraševala okrog, ali ljudje poznajo nalepke, ali zanje vedo vsi razen mene, a je večina anketiranega znanstva priznala, da jih še ni opazila, pa sem šla zatem naravnost k viru, se pravi, vprašala sem Javno podjetje ljubljanski potniški promet, LPP za prijatelje, kako je s tem nalepkami, in so odgovorili, da jih na okna svojih avtobusov lepijo že od Noči knjige leta 2016.

Kaj? Noč knjige imamo? Ja, že več kot desetletje, očitno. Jaz se s sicer knjigami pajdašim intimno, doma, v postelji ali na kavču, ampak če je nekdo iz knjig pripravljen narediti žur – ki menda ne traja le eno noč, temveč bolj ali manj ves mesec – zakaj pa ne? Še ena dobra ideja, ki je nisem poznala.

»Nalepke smo uvedli za spodbujanje branja med potniki. Pred tem smo na avtobusih imeli promocijsko potujočo knjižnico, kjer so bile knjige na voljo za branje med vožnjo. Prva taka akcija je bila izvedena leta 2008 v okviru Evropskega tedna mobilnosti. Knjige smo pozneje odstranili, vendar smo sedeže še naprej označevali z nalepkami za branje,« so napisali na LPP, pa da so potniki nalepke dobro sprejeli. Nalepke nimajo stalnega mesta, so še dodali, najpogosteje so zadaj.

Tole je slaba novica, hitite brati, kajti nalepk na nove avtobuse ne nameščajo več, srečali jih boste lahko le na starejših. To ne pomeni, da na novejših ne smete brati, se mi pa zdi škoda, da odhajajo prijazne modre nalepke v pozabo.

Prispevek iz rubrike OB ROBU je objavljen v reviji Jana, št. 39, 24. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!