Pa tudi delo, saj je že pri devetih letih začel ustvarjati za splet, ki je zdaj njegov vir dohodkov. Jure je na svojem področju eden izmed najuspešnejših, a v nasprotju s kolegi, ki se trudijo na družbenih medijih kazati samo v najboljši luči, sam ne skriva, da je zaradi osebnih težav že poiskal psihološko pomoč.
Youtuber je postal zaradi silne želje po zabavanju ljudi. Privabiti nasmeh v kotičke ustnic ljudi ga že od nekdaj hrani, zdaj tudi dobesedno. Kot otrok je oboževal vsebine na YouTubu, teh pa v slovenščini ni bilo prav veliko, zato je sklenil, da bo v odraslosti to popravil. Ampak ni čakal na odraslost, temveč je začel že med devetim in desetim letom, med družinskimi počitnicami v Bosni.
Kdaj ste spoznali, da bi lahko s spletnim vsebinami tudi zaslužili?
Ob opazovanju tujih ustvarjalcev vsebin, ko so se bahali z dragimi avtomobili, vilami in dekleti, sem seveda vedel, da denar na spletu je, le vzeti ga je treba. Sam pa sem to dejstvo spoznal ob pridobitvi statusa »samostojni podjetnik« oz. s.p.
Je torej dovolj denarja tudi na našem trgu? Koliko vas lahko živi od tega dela v Sloveniji?
Če imaš dovolj gledalcev, ne bi smela biti težava zaslužiti vsaj nekaj denarja, če pa govorimo o ustvarjanju kot o redni zaposlitvi, potem je malo drugače. Odpreti moraš lastno podjetje, se dogovarjati z različnimi sponzorji, ki morajo biti primerni za tvojo publiko, ves čas pisati in snemati spletne vsebine in predvsem biti boljši od drugih, ker sponzorjev ne zanimaš ti, ampak tvoje številke, torej je treba vložiti več truda, kot ga drugi. Na YouTubu danes lahko ustvarja praktično vsak, zato moraš poskrbeti, da boš ti med vsemi najboljši.
Kako pa to delo vpliva na vas, saj vemo, da imajo družbeni mediji tudi veliko negativnih vplivov?
Načelno menim, da je internet prostor za zabavo in učenje. Kar se mene tiče, za dramo in negativnost tukaj ni prostora in tega načela se držim tudi pri ustvarjanju. Tak kot si, take sledilce si nabereš, zato kadar srečam kakega gledalca, gre vedno za dobro izkušnjo, saj so spoštljivi in prijazni. Izogibam se temam, katerih glavni namen je delitev ljudi, kot so politika in vera.
Nadaljevanje intervjuja si lahko preberete v reviji Jana, št. 33, 13. avgust 2024.