Alter

S či gongom do hormonskega ravnovesja

Lara Jelen
28. 10. 2024, 05.00
Deli članek:

Či gong je zelo posebna, edinstvena vadba, s katero se ne le razmigamo, temveč tudi spodbudimo pretok življenjske energije. Z njenim izvajanjem poskrbimo za zdravo telo in umirjen um, pravi Dušan Donko, učitelj či gonga in predsednik slovenskega taoističnega društva Taoas. Na Kitajskem tej vadbi pripisujejo mnoge koristi za naše zdravje, dolgoživost, mladostnost in počutje.

revija Jana
Z vadbo či gonga zlahka spremenimo stres v življenjsko moč, strah v modrost in starost v mladost.

Počasni, umirjeni in usklajeni gibi med vadbo nas popolnoma sprostijo. Nekateri ga primerjajo s plesom, vsi pa se strinjajo, da je či gong, ki so ga razvili davno tega na Kitajskem, edinstvena vadba, ki nas poveže s sabo in nam pomaga obnoviti zaloge energije. Či gong v prevodu pomeni točno to: sposobnost upravljanja oziroma vzgajanja življenjske energije. »Če imamo življenjske energije na pretek (običajno v mladosti), lahko vse življenjske funkcije delujejo nemoteno, smo zdravi in življenje nam je v veselje. Ko pa nam je primanjkuje (običajno v starosti), se pojavijo bolezni, v nas pa se prikrade občutek, da življenje neusmiljeno pritiska na nas. Znotraj nas se življenjska energija venomer pretaka in od njene količine ter prefinjenosti so odvisni naše zdravje, počutje, videz in ne nazadnje razvoj,« pojasni Dušan Donko.

Peter Irman
Dušan Donko, učitelj či gonga in predsednik slovenskega taoističnega društva Taoas.

Pomoč pri hormonskem ravnovesju

Sogovornik tudi omeni znanstvene študije, ki so jih po letu 1960 začeli opravljati na Kitajskem. »Imajo dokumentirane dokaze, da je či gong učinkovit pri lajšanju večine kroničnih bolezni, vključno z alergijami, artritisom, astmo, prebavnimi motnjami, zasvojenostjo, hormonskim neravnovesjem, visokim tlakom, imunskimi motnjami, kapjo, diabetesom, artritisom, osteoporozo in srčnimi boleznimi, če jih naštejemo le nekaj.« Da dejansko deluje, po njegovem dokazuje že dejstvo, da ga ljudje prakticirajo že tisočletja.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 43, 22. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!