Študentje in dijaki delajo, da lahko preživijo in se izobražujejo
Od januarja letos minimalna bruto urna postavka za delo študentov in dijakov preko napotnice ne sme biti nižja od 5,4 evra, to pomeni, da bo študent ali dijak za opravljeno uro dela na račun prejel minimalno 4,56 evra.

Višina bruto urne postavke je v primerjavi z letom 2019 višja za 51 centov bruto, kar pomeni, da bo dijak/študent na uro zaslužil 43 centov več kot doslej. »Kompromis, ki je bil dosežen, je na meji sprejemljivega,« opozarjajo na gospodarski zbornici, a obenem priznavajo, da študentsko delo ostaja zanimivo za delodajalce.
Skoraj 40 % študentov v resnih finančnih težavah
Študentsko delo ima pomembno vlogo tudi v življenju dijakov in študentov, predvsem socialno in zaposlovalno. Kot poudarjajo na študentski organizaciji, je študentsko delo v prvi vrsti socialni korektiv, saj ravno to delo študentom pogosto omogoča študij, ki bi bil sicer nedostopen: »Po podatkih raziskave Evroštudent VI slovenski študenti nadpovprečno slabo ocenjujejo socialni položaj, kar 38 % svoje finančne težave ocenjuje kot resne ali zelo resne, medtem ko je povprečje v državah, vključenih v raziskavo, 26 %. Po isti raziskavi predstavlja lastni zaslužek študentov največji vir prihodka za slovenske študente, v višini kar 44 % vseh sredstev. Na drugem mestu je podpora družine, staršev in partnerja v višini 42 %, le 9 % pa predstavljajo sredstva, ki jih študenti prejmejo preko štipendij.«
Povprečni strošek študenta 511,7 evrov mesečno
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se