Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija: Vprašljiva delovna mesta vsaj 300 učiteljev


Dženana Kmetec
19. 7. 2018, 21.59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Približno 300 delovnih mest učiteljev v Sloveniji je vprašljivih. S 1. septembrom 2018 se namreč izteče prehodno obdobje, v katerem so učitelji pod določenimi pogoji lahko dopolnjevali učno obveznost pri predmetih, za katere ne izpolnjujejo pogoja ustrezne izobrazbe. Učitelj, ki poučuje biologijo, je na primer petino učne obveznosti lahko poučeval kemijo, kar pa več ne bo možno.

1532012418_cg_delovna_knjizica.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

„Eden od pomembnih elementov zagotavljanja kakovosti vzgojno-izobraževalnega dela je usposobljenost učitelja. V Sloveniji smo se odločili, da imamo prav zato določene kadrovske pogoje za določanje ustreznosti poučevanja posameznega predmeta oziroma izvajanja učnega programa. Zato je organizacija dela, še zlasti v manjših šolah, izjemno zahtevna.

Ob spremembi Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) v letu 2015, kjer smo podaljševali veljavnost določbe o ustrezni usposobljenosti učiteljev, se je razvila široka razprava o tem, ali je sploh dopustno, da lahko učitelj poučuje določen čas tudi predmete, za katere ni povsem strokovno usposobljen. V času sprejemanja te določbe je obveljalo, da se mora obseg deleža, ki ga lahko poučuje učitelj, zmanjševati in da mora biti časovno omejen. V zadnjih treh letih se je izkazalo, da zaradi mreže šol, predvsem obstoja manjših šol, vzgojno-izobraževalnega dela ne bo mogoče organizirati brez možnosti, da določeno število ur lahko poučuje tudi učitelj, ki za posamezni predmet nima vseh pogojev,“ pojasnjujejo na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Sami so sicer že pred letom dni pripravili predlog spremembe ZOFVI, ki ga pa zaradi postopkov predloga sprememb (uveljavljanje ustavne odločbe) niso mogli prej vložiti.

Omenjena sprememba ni bila pravočasno uvrščena na sejo državnega zbora, čeprav je vlada marca letos predložila državnemu zboru v obravnavo novelo, ki bi podaljšala veljavnost omenjene prehodne določbe. Ker se to ni zgodilo, se 1. septembra letos izteče prehodno obdobje Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Po tem so strokovni delavci pod določenimi pogoji in v določenem obsegu (v šolskem letu 2017/2018 je to predstavljalo 20 odstotkov učne obveznosti) lahko dopolnjevali obveznost pri predmetih, za poučevanje katerih sicer ne izpolnjujejo pogoja ustrezne smeri izobrazbe.

Dolgo, 15-letno „prehodno“ obdobje ...

Kaj bo s tistimi, ki imajo pogodbe za nedoločen čas brez izpolnjevanja pogojev?

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.