Semolič in njegov hrvaški kolega Novosel za prosto gibanje delavcev

##IMAGE-3647521##
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič in njegov hrvaški kolega Mladen Novosel sta na včerajšnji novinarski konferenci v Novem mestu izrazila skupno nasprotovanje prehodnemu obdobju za zaposlovanje hrvaških državljanov v Sloveniji. Če v EU velja svoboda pretoka kapitala, bi moralo enako veljati tudi za delavce, sta menila.
Semolič in predsednik Zveze samostojnih sindikatov Hrvaške Novosel nasprotujeta nadaljnjemu triletnemu prehodnemu obdobju za hrvaške delavce, hkrati pa sta se zavzela za prosto gibanje delavcev.
Slovenska vlada je namreč maja sprejela predlog zakona o podaljšanju prehodnega obdobja na področju prostega gibanja hrvaških državljanov in njihovih družinskih članov. Z njim pa je uvedla nadaljnje triletno prehodno obdobje, s katerim Slovenija še naprej uveljavlja omejitve na področju zaposlovanja hrvaških državljanov, je pojasnil Semolič.
Kot je dejal, ZSSS predlogu zakona nasprotuje iz enakih razlogov, kot je Slovenija ob svojem priključevanju EU nasprotovala Avstrijcem, Nemcem in drugim, ki so slovenskim delavcem omejevali pravico, ki jim gre zaradi članstva v EU.
Omenjeni ukrep je Slovenija takrat čutila kot krivico, sedaj pa z enakimi ukrepi to enako krivico povzroča hrvaškim delavcem, ki v celotnem slovenskem delavstvu dosegajo le 0,2-odstotni oziroma po Semoličevi oceni zanemarljivi delež.
Enako kot v EU velja prost pretok za kapital in storitve, bi moralo veljati tudi za delavce. Ti pa bi morali biti zaposleni in plačani pod enakimi pogoji, je dodal in opozoril, da na omenjena dejstva opozarja tudi Evropska konfederacija sindikatov.
Ta namreč države članice poziva, da se vzdržijo vpeljave kakršnih koli prehodnih ukrepov, s katerimi bi ustavili ali omejili prosto gibanje hrvaških delavcev v EU.
Semolič je še poudaril, da so strahovi, s katerimi se soočajo v Sloveniji, podobni strahovom Avstrijcev, ki so menili, da bo naval slovenskih delavcev močno konkuriral tamkajšnjim delavcem. Da bo povzročil zniževanje plač, ogrozil lokalno kulturo in marsikaj drugega.
To vse skupaj ne drži, saj so študije Evropske komisije pokazale, da prost pretok ljudi krepi gospodarstvo in njegovo rast, zmanjšuje delo na črno in lažno samozaposlovanje, je še povedal Semolič.
Njegov kolega Novosel, ki se je Semoliču zahvalil za podporo, pa je slovensko vlado pozval, da omenjeni ukrep odpravi. Hkrati je hrvaške oblastnike pozval, naj lastnim delavcem in mladim zagotovijo delovna mesta in zaposlovanje v domovini.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se