Kriza v turizmu in gostinstvu: Gostinci si kradejo kadre
Povpraševanje delodajalcev v panogi turizma in gostinstva se je od leta 2015 podvojilo in slišati je, da bi jim lahko letos poleti primanjkovalo 15 odstotkov kadra. O težavah z iskanjem kadra po raziskavi Zavoda RS za zaposlovanje poroča kar 61,2 % delodajalcev v gostinstvu in turizmu.

Predsednik obrtne zbornice Branko Meh je potrdil, da vlada pomanjkanje delavcev v vseh branžah, luknje v kadru pa bi pri OZS zakrpali z delavci na zavodu za zaposlovanje. Tam je trenutno najmanj brezposelnih od leta 2008, skupno nekaj več kot 60.000. Toda mede njimi je (ostala) velika večina težko zaposljivih. Med njimi so starejši, mladi brez izobrazbe ali z izobrazbo, po kateri trg ne povprašuje, ter invalidi, ki potrebujejo posebne prijeme.
Pomanjkanje delavcev v teoriji pomeni, da imajo obstoječi delavci boljša pogajalska izhodišča za izboljšanje plač in/ali delovnih pogojev. V praksi, kot pravi Kristijan Lasbaher, predsednik Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, v lastni panogi opaža, da trenutna situacija pomeni, da so delavci ob pomanjkanju nove delovne sile dodatno obremenjeni. »Če ne bomo začeli ceniti turističnega delavca, če ne bomo dali boljših delovnih pogojev, če ljudi ne bomo zaposlovali, bo pač manko tega kadra,« sporoča.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se