Po Trumpovem fiasku s tajnimi vojnimi načrti: kako varna je aplikacija Signal?
Najvišji uradniki Trumpove administracije so za izmenjavo vojnih načrtov uporabili aplikacijo za sporočanje Signal in v zaupni klepet pomotoma vključili novinarja, kar je spodbudilo pozive demokratov k preiskavi kršitve varnosti.

Odgovorni urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg je v ponedeljek razkril, da je bil sredi marca vključen v skupino na aplikaciji za sporočanje Signal, v kateri naj bi bila med člani tudi podpredsednik JD Vance in obrambni minister Pete Hegseth.
Povabilo za včlanitev naj bi mu poslal svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Mike Waltz. Novinar pa ob odhodu iz skupine ni postavljal vprašanj glede njegove prisotnosti v njej.
Pri tem je imel približno dve uri pred samim napadom vpogled v zaupne vojaške načrte za napade na hutijevske upornike v Jemnu, vključno s paketi orožja, tarčami in časovnico. Goldberg tovrstnih podrobnosti v svojem prispevku ni razkril.
Razkritje pa je sprožilo val kritik med demokrati in zaskrbljenost tudi pri več republikancih. V skladu z ameriško zakonodajo je lahko namreč napačno ravnanje, napačna uporaba ali zloraba tajnih podatkov kaznivo dejanje, čeprav ni jasno, ali so bile te določbe v tem primeru morda kršene.
"Kljub temu, da Signal ponuja zelo varno komunikacijo za potrošnike zaradi šifriranja od konca do konca in ker zbira zelo malo podatkov o uporabnikih, je težko verjeti, da je primeren za izmenjavo sporočil, povezanih z nacionalno varnostjo," je dejal Ben Wood, glavni analitik pri CCS Insight, ki namiguje na kršitev, v katero so bili vpleteni najvišji Trumpovi pomočniki, ki so razpravljali o načrtih za vojaške napade.
Kaj je Signal?
Signal je odprtokodna aplikacija za izmenjavo sporočil. Je popolnoma šifrirana storitev sporočanja, ki deluje na centraliziranih strežnikih, ki jih vzdržuje Signal Messenger. Edini uporabniški podatki, ki jih hrani na svojih strežnikih, so telefonske številke, datum, ko se je uporabnik pridružil storitvi, in podatki o zadnji prijavi.
Signal je aplikacija za sporočanje na več platformah, ki se močno osredotoča na zasebnost in varnost. Je brezplačen za uporabo in ga upravlja neprofitna fundacija Signal Technology Foundation. Poleg tega je šifriran od konca do konca
Uporabnikovi stiki, klepeti in druga komunikacija se shranjujejo na uporabnikovem telefonu, z možnostjo nastavitve samodejnega brisanja pogovorov po določenem času. Signal nam omogoča zvočne klice, prav tako skriva naš IP, tako da nas v primeru, da ga lahko nekdo prestreže in ima dostop do IP, ne more najti.
Signal redno opravlja varnostne revizije neodvisnih strokovnjakov, da zagotovi, da še naprej ohranja visoke standarde varstva podatkov in zasebnosti svojih uporabnikov.
Podjetje ne uporablja nobenih oglasov in ne sledi podatkom uporabnikov, je navedeno na spletni strani podjetja. Signal se vzdržuje izključno z donacijami da bi še naprej ohranjali svojo neodvisnost.
Signal daje uporabnikom tudi možnost, da skrijejo svojo telefonsko številko pred drugimi in uporabijo dodatno varnostno številko za preverjanje varnosti svojih sporočil. Signal ne uporablja šifriranja vlade ZDA ali katere koli druge vlade in ne gostuje na strežnikih vlade.
Aplikacija za sporočanje ima "izjemen ugled in je pogosto uporabljena ter zaupanja vredna v skupnosti za varnost", je povedal Rocky Cole, čigar podjetje za kibernetsko varnost iVerify pomaga zaščititi uporabnike pametnih telefonov pred hekerji. "Riziko razpravljanja o zelo občutljivih informacijah o nacionalni varnosti na Signalu ni toliko v tem, da Signal sam ni varen," je dodal Cole.
Akterji, ki predstavljajo grožnje nacionalnim državam, je dejal, "imajo dokazano sposobnost, da na daljavo ogrozijo celoten mobilni telefon. Če telefon sam ni varen, se lahko vsa Signal sporočila na tem napravi preberejo."
Kako deluje?
Signal je varna platforma za sporočanje. Šifrira sporočila od konca do konca, kar pomeni, da ponudnik storitev ne more dostopati do zasebnih pogovorov in klicev uporabnikov v svoji aplikaciji ter jih brati, s čimer zagotavlja zasebnost svojih uporabnikov.
Programska oprema Signal je na voljo na različnih platformah, tako na pametnih telefonih kot računalnikih, in omogoča sporočanje, glasovne in video klice. Za registracijo in ustvarjanje računa je potrebna telefonska številka.
Za razliko od drugih aplikacij za sporočanje Signal ne sledi in ne zbira osebnih podatkov in ne deli informacij s tretjimi osebami.
Predsednica Signala Meredith Whittaker je v torek branila varnost aplikacije: "Signal je zlati standard v zasebni komunikaciji." V objavi na X pa dodala: "WhatsApp licencira Signalovo kriptografijo za zaščito vsebine sporočil za uporabnike WhatsAppa."
Kdo ga je ustanovil?
Signal je bil ustanovljen leta 2012 s strani podjetnika Moxieja Marlinspikea in Whittakerjeve, kot piše na spletni strani podjetja.
Februarja 2018 sta Marlinspike in soustanovitelj WhatsAppa Brian Acton ustanovila neprofitno organizacijo Signal Foundation, ki trenutno nadzoruje aplikacijo. Acton, ki je zapustil WhatsApp leta 2017 zaradi nesoglasij glede uporabe podatkov uporabnikov in ciljanega oglaševanja, je zagotovil začetno financiranje v višini 50 milijonov dolarjev. Signal ni povezan z nobenimi večjimi tehnološkimi podjetji, še piše na spletni strani podjetja.
Signal je leta 2021 doživel "neprimerljivo" rast po sporni spremembi konkurenčnih pogojev zasebnosti WhatsApp, saj so zagovorniki zasebnosti odstopili od WhatsAppa zaradi strahu, da bodo morali uporabniki deliti svoje podatke s Facebookom in Instagramom.
Kdo ga uporablja?
Reuters navaja Signal kot eno izmed orodij, ki jih lahko novinarji uporabijo za deljenje zaupnih novic, ob tem pa poudarja, da "noben sistem ni 100-odstotno varen".
Signalova forum skupnosti, neuradna skupina, ki navaja, da je njeno vodstvo sestavljeno iz zaposlenih Signala, prav tako navaja Evropsko komisijo kot uporabnico tega orodja.
Leta 2017 je uradnik ameriškega senata za orožje odobril uporabo Signala za osebje senata ZDA.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se