Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Na podlagi obtožnic SDT
Čas branja 2 min.

Slovenska sodišča lani skupno izrekla za 168 let zapornih kazni


Ž.F.
26. 3. 2025, 05.49
Posodobljeno
20:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Specializirano državno tožilstvo (SDT) je v lanskem letu vložilo obtožnice in obtožne predloge zoper skupno 110 fizičnih in pravnih oseb. Sodišča so obsodilne sodbe izrekle v 74 primerih zoper fizične osebe in enem primeru proti pravni osebi, izhaja iz letnega poročila, pod katerega se je podpisala vodja SDT, višja državna tožilka svetnica Darja Šlibar.

sodišče, tožilstvo, pravica, tehtnica
Borut Živulović / Bobo

SDT ima znotraj organizacije državnih tožilstev poseben položaj. Obravnava najzahtevnejša kazniva dejanja, ki imajo pogosto tudi mednarodni značaj. Pristojno je za pregon storilcev kaznivih dejanj zoper gospodarstvo v zahtevnejših zadevah, za hujša kazniva dejanja izvršena v hudodelski združbi, za korupcijska kazniva dejanja, kazniva dejanja iz področja terorizma in trgovanja z ljudmi.

Od leta 2021 SDT na nacionalni ravni zagotavlja tudi pogoje za delo delegiranih tožilcev Evropskega javnega tožilstva, ki rešuejo zadeve v njegovi pristojnosti.

Za 168 let zapornih in slaba 2 milijona evrov denarnih kazni

Lani so državni tožilci SDT vložili zahteve za preiskavo skupno 67 fizičnih in pravnih oseb. Kot omenjeno, so sodišča na podlagi obtožnic SDT v 74 primerih fizičnih oseb (zaradi trajanja postopkov se ti nanašajo ne le na lansko leto, temveč tudi na prejšnja leta) izrekla obsodilne sodbe, skupni seštevek vseh izrečenih zapornih kazni polnoletnim storilcem v lanskem letu pa znaša 168 let.

Darja Šlibar
Specializirano državno tožilstvo
Specializirano državno tožilstvo vodi višja državna tožilka svetnica Darja Šlibar.

Na podlagi predlogov državnih tožilcev SDT so sodišča obsojencem naložila denarne kazni v višini skoraj dva milijona evrov. Sodišča so izrekla tudi več sodb – pravnomočne so postale v primeru petih oseb – o odvzemu premoženja v korist proračuna v višini več kot 9 milijonov evrov.

Začasno zavarovali za 4 milijone evrov premoženja nezakonitega izvora

Na predlog državnih tožilcev SDT so sodišča lani na novo odredila začasno zavarovanje premoženjske koristi zoper 19 oseb, za 37 oseb pa so začasno zavarovanje premoženja v skupni višini več kot 42 milijonov evrov podaljšala.

Začasna zavarovanja premoženja nezakonitega izvora v fazi finančne preiskave ali tožbe so bila ob koncu minulega leta odrejena v osmih zadevah, skupna vrednost znaša nekaj manj kot 3 milijone evrov, v eni zadevi pa je bil odrejen začasni odvzem proti devetim fizičnim osebam in eni pravni osebi. V slednjem primeru je vrednost začasno zavarovanega premoženja nezakonitega izvora presegla milijon evrov.

Zoper 11 fizičnih oseb so na SDT vložili štiri tožbe za odvzem skupno 1,2 milijona evrov premoženja nezakonitega izvora.

Najzahtevnejša kazniva dejanja preganja 25 državnih tožilcev SDT

Na SDT je konec lanskega leta delovalo 25 državnih tožilcev, od tega jih je 16 imenovanih in devet dodeljenih. Podobno kot drugod v pravosodnem sistemu je popolnitev kadrov tudi pri SDT izziv. »V zadnjih letih se na SDT RS soočamo s številnimi spremembami na kadrovskem področju, ki pomembno vplivajo na organizacijo dela na SDT RS. Postopki za pridobitev novih državnih tožilcev so dolgotrajni, zato se je začasno povečala obremenitev preostalih državnih tožilcev z reševanjem prioritetnih zadev,« piše v letnem poročilu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.