Mama samohranilka iz Štajerske: Plačo porabimo že prvi teden v mesecu, potem čakamo na pomoč
Ob poplavi vesti je včasih dobro osvežiti spomin. Kateri članki so v zadnjem tednu pritegnili največ pozornosti našega bralstva? Mogoče je kakšen od zvestih bralcev kakšno pomembno vest tudi spregledal.

Štiričlanska družina mora imeti vsaj 2060 evrov mesečnega dohodka, da ne spada med revne
Slovenci se vse težje prebijajo skozi mesec. Vse več ljudi živi pod pragom revščine. Hkrati narašča tudi socialna izključenost, kar kaže, da se življenjski stroški višajo hitreje kot dohodki. Čeprav se uradni prag revščine dviguje, pa mu mnogi ne sledijo – ne s svojimi plačami, ne s pokojninami. Vse več jih ostaja pod pragom, ki bi jim moral zagotavljati minimalne pogoje za dostojno življenje.
Obdavčitev nepremičnin: se obeta znižanje davčne stopnje?
Konec januarja se je končala javna obravnava o predlogu izhodišč za uvedbo nepremičninskega davka. Na pristojnem ministrstvu za finance so prejeli več kot 500 pobud, pripomb in predlogov, poroča časnik Večer. Največ kritik je bila deležno izhodišče, v skladu s katerim bi država obdavčila prazne nepremičnine in vse druge nepremičnin, v katerih lastnik ne prebiva.
Kdaj bo otroški dodatek za april nakazan na vaš račun
Otroški dodatek je pomemben finančni prejemek, namenjen preživljanju, vzgoji in izobraževanju otrok. Starši oziroma skrbniki lahko pravico do tega dodatka uveljavljajo pri CSD, ki pokriva njihovo stalno prebivališče. Do dodatka je upravičen eden od staršev ali druga oseba, ki skrbi za otroka s prijavljenim prebivališčem v Sloveniji. Pogoj za pridobitev dodatka je, da otrok ni starejši od 18 let in da izpolnjuje druge pogoje, določene z zakonom o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Prav tako mora otrok dejansko bivati v Sloveniji.
Kaj bomo dobili za en odstotek od plače ali pokojnine
Delavci, delodajalci in upokojenci bodo namreč 1. julija začeli plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo. Skladno z zakonom o dolgotrajni oskrbi, sprejetim pred dvema letoma, bodo zaposleni in delodajalci plačevali odstotek od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine. To pomeni, da bo zaposleni s povprečno plačo, ki znaša 2464 evrov bruto, plačal dobrih 24 evrov, enak znesek pa bo moral prispevati delodajalec. Skupaj bosta tako za dolgotrajno oskrbo plačala malenkost manj kot 50 evrov. Upokojenec s povprečno starostno pokojnino pa bo moral plačati dobrih 9 evrov.
Kolikšen bo regres za javne uslužbence?
Zaposleni v javnem sektorju bodo v letu 2025 prejeli regres za letni dopust v višini 1341,61 evra. Izplačan bo najpozneje ob plači za april, torej v maju. Ministrstvo za javno upravo pojasnjuje, da je znesek določen na podlagi kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti, ki določa, da mora regres presegati minimalno plačo za 5 %. Minimalna plača za leto 2025 znaša 1277,72 evra, zato je regres ustrezno višji. To je več kot lani, ko je znašal 1.253,90 evra.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se