Obdavčitev nepremičnin: se obeta znižanje davčne stopnje?
Konec januarja se je končala javna obravnava o predlogu izhodišč za uvedbo nepremičninskega davka. Neuradno se obetajo spremembe.

Na pristojnem ministrstvu za finance so prejeli več kot 500 pobud, pripomb in predlogov, poroča časnik Večer. Največ kritik je bila deležno izhodišče, v skladu s katerim bi država obdavčila prazne nepremičnine in vse druge nepremičnin, v katerih lastnik ne prebiva.
Opozorila so se tako nanašala na to, da v teh nepremičninah živijo starši ali otroci lastnikov, ali pa da ima lastnik zgolj eno nepremičnino, v kateri pa ne živi, ker dela v tujini ali v drugem kraju. Prav tako tisti, ki so podali pripombe, svarijo pred zvišanjem najemnin in opozarjajo na previsoko davčno stopnjo.
Zakonodaja predvideva, da bi bila prva nepremičnina, kjer ima lastnik prijavljeno stalno prebivališče, ne glede na kvadraturo povsem oproščena davka. Preostale nepremičnine bi bile obdavčene v višini 1,45 odstotka posplošene tržne vrednosti po podatkih geodetske uprave.
Lastnik bi se plačilu davka lahko deloma ali v celoti izognil, če bi nepremičnino oddajal v najem. Vlada predlaga, da bi se davek od nepremičnine znižal za 25 odstotkov zneska napovedanih najemnin. Tako želi spodbuditi oddajanje praznih stanovanj in povečati ponudbo na najemnem trgu.
Po neuradnih informacijah Večera, naj bi se davčna stopnja po spremembi predloga sicer znižala na 1 odstotek, obenem pa naj bi uvedli več olajšav za fizične osebe.
Koliko denarja bi z obdavčitivijo nepremičnin letno pobrala država in ali je nepremičninski davek lahko rešitev za težave na stanovanjskem trgu, preberite v Večeru.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se