Kaj bomo dobili za en odstotek od plače ali pokojnine
Delavci, delodajalci in upokojenci bodo namreč 1. julija začeli plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo.

Skladno z zakonom o dolgotrajni oskrbi, sprejetim pred dvema letoma, bodo zaposleni in delodajalci plačevali odstotek od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine.
To pomeni, da bo zaposleni s povprečno plačo, ki znaša 2464 evrov bruto, plačal dobrih 24 evrov, enak znesek pa bo moral prispevati delodajalec. Skupaj bosta tako za dolgotrajno oskrbo plačala malenkost manj kot 50 evrov. Upokojenec s povprečno starostno pokojnino pa bo moral plačati dobrih 9 evrov.
Katere storitve nam bodo pripadale
Po novem zakonu bodo stanovalci v domovih za starejše plačevali le tako imenovani hotelski del. To pomeni nastanitev in hrano. Po zagotovilih ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca nihče ne bo plačal več kot 740 evrov, torej pod zajamčeno pokojnino.
Najcenejše namestitve v domovih trenutno stanejo okoli 25 evrov, kar na mesec znese 750 evrov, vendar je to cena za večposteljno sobo, brez kakršnihkoli dodatkov. Vsak upravičenec, ki bo izbral to obliko dolgotrajne oskrbe, torej odšel v dom za starejše, bo upravičen tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti.

Denarna pomoč
Tisti upravičenci, ki želijo ostati doma, pa bodo lahko zaprosili za denarni prejemek. Ta je namenjen kritju stroškov oskrbe, ki jo ta uporabnik praviloma prejme znotraj svoje neformalne mreže. Vsak upravičenec, ki bo izbral to obliko dolgotrajne oskrbe, bo upravičen tudi do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti glede na kategorijo, v katero bo uvrščen po ocenjevanju upravičenosti, in do storitev e-oskrbe.
Najnižji prejemek je določen v višini 89 evrov, najvišji pa znaša 491 evrov. Ta ukrep je naslednik obstoječega dodatka za pomoč in postrežbo in omogoča, da ljudje, ki imajo dobro organizirano pomoč znotraj lastne socialne mreže, to ohranijo ter prejmejo denarna sredstva za kritje stroškov oskrbe. Tudi v tem primeru pa bodo upravičeni do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter do storitev e-oskrbe. Tudi ta ukrep začne veljati s prvim decembrom.
Pomoč na daljavo
E-oskrba vključuje storitve na daljavo, ki zagotavljajo samostojnost in varnost uporabnika v domačem okolju. Starejšim bodo na voljo osebni alarmi – majhne naprave, ki se sprožijo ob neželenem dogodku, senzorji, ki zaznavajo puščanje plina, ali dimni senzorji, detektorji padca in sistem GPS, ki omogoča določanje položaja. Naprave bodo lahko povezane z asistenčnim centrom, ki zagotavlja odziv na morebitne alarme 24 ur na dan, ali z mobilnim telefonom oskrbovalca. V ta ukrep naj bi bilo vključenih 5000 uporabnikov. E-oskrbo naj bi zagnali 1. julija. Do te bodo upravičeni vsi starejši od 80 let, pa tudi uporabniki, za katere bo ocenjeno, da jo potrebujejo.
Prenovljena pomoč na domu
Storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti bo nasledila ukrep pomoči na domu. To pomeni, da bo upravičenec dobil pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, na primer pri preoblačenju, prehranjevanju, osebni higieni. Izvajalci bodo starejšim pomagali tudi pri gospodinjskih opravilih ali nakupovanju. V tem sklopu pa uporabniku pripada tudi spremljanje zdravstvenega stanja.
Oskrbovalec družinskega člana
V sistem je že vključenih skoraj 1400 novih uporabnikov storitve oskrbovalec družinskega člana, kar po besedah ministra Simona Maljevca predstavlja zmogljivost kar 14 manjših domov za starejše. Novela zakona o dolgotrajni oskrbi, ki gre kmalu v obravnavo, pa bo omogočila, da bodo oskrbovalci družinskega člana lahko postali tudi upokojenci. Oskrbovalci bodo prejeli 1,2 minimalne plače, dopust in še 40 odstotkov pokojnine, kar bo pomembno olajšalo življenje številnim, ki že danes skrbijo za svoje bližnje. Tisti, ki bodo skrbeli za dva uporabnika, pa bodo prejeli 1,8 minimalne plače.
Kje do informacij
Vzpostavljenih je vseh načrtovanih 16 vstopnih točk po Sloveniji, na katerih bodo upravičenci od 1. junija lahko oddajali prošnje za dolgotrajno oskrbo na domu in druge storitve dolgotrajne oskrbe. Vstopne točke že zdaj zaposlujejo 84 uslužbencev, do začetka junija jih bo tam 128. V drugi polovici maja pa bodo na vsa vprašanja, povezana z dolgotrajno oskrbo, odgovarjali v klicnem centru 114.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se