Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Izjemni dosežki umetnikov
Čas branja 3 min.

Na referendum 11. maja, na listu bo takšno vprašanje


P.S.
4. 4. 2025, 17.17
Posodobljeno
18:33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na današnji izredni seji odločili poslanci DZ. Zahtevo za zakonodajni referendum je vložila SDS.

referendum volilna skrinja.jpg
Žiga Živulović jr. / BOBO
Fotografija je simbolična

V SDS menijo, da zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti prinaša neupravičene privilegije peščici. Vprašanje, ki bo dano na referendumu, se glasi: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?

Vrečko: Vprašanje ni ustrezno

Po mnenju ministrice za kulturo Aste Vrečko referendumsko vprašanje ni ustrezno in bi se moralo glasiti, ali se ljudje strinjajo, da se izjemne pokojnina še naprej podeljuje po zakonu iz leta 1974. Na današnji seji DZ je ponovno izpostavila, da zakon iz leta 1974 ne predvideva nikakršnih meril za podeljevanje, medtem ko novi zakon ne uvaja novih dodatkov, uvaja pa transparentne, pravične in enakopravne kriterije za dodatek. Referendum je ministrica označila kot "referendum proti umetnikom, kulturi in Sloveniji".

Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik je izpostavil, da na referendumu o veljavnosti novega zakona več ne bo odločala vladna koalicija, ampak bodo o uveljavitvi novega zakona odločali državljanke in državljani. Med štiri ure in pol dolgo razpravo so koalicijski poslanci predlagateljem referenduma očitali laži in manipulacije v času zbiranja podpisov za razpis zakonodajnega referenduma, sam referendum pa označili že kot del predvolilne kampanje. Nekateri so napovedali, da se ga ne nameravajo udeležiti in tudi pozvali k bojkotu.

Janša: Smo Slovenci postali predpražnik?

V opozicijskih SDS in NSi so koaliciji očitali zavajanje v zvezi z omenjenim zakonom ter bili kritični do pozivanja k bojkotu referenduma. Kot so izpostavili nekateri, gre za dvojna merila koalicije do z ustavo zagotovljene pravice do izražanja, saj ko ji to ustreza, ljudi poziva na volišča, sedaj pa jih poziva k bojkotu. Predsednik SDS Janez Janša je povedal, da bo na referendumu šlo za vprašanje dostojanstva, "ali smo Slovenci postali predpražnik, ob katerega si bo izbrana tako imenovana elita brisala noge". Pozval je k udeležbi na referendumu, na katerem se ne bo odločalo samo o dodatkih, ampak o politiki te vladne koalicije, je še povedal.

drzavni zbor.JPG
Borut Živulović / BOBO
Državni zbor

Bojkot zavesten upor proti politični manipulaciji

V razpravi je Sara Žibrat (Svoboda) dan referenduma označila kot dan dvojnega poraza SDS, saj se bodo dodatki, če bo referendum uspel ali ne, še naprej podeljevali, če ne po novem pa po starem zakonu. Poziv k bojkotu pa ima po njenih besedah eno samo sporočilo, to je, da referendumsko vprašanje nima zveze z dolgotrajno oskrbo ali pokojninsko reformo. Njena strankarska kolegica Andreja Rajbenšu je menila, da je namen referenduma na eno strani zbujanje lažnega upanja upokojencem in na drugi obračunavanje z vlado Roberta Goloba. Položaj upokojencev se z referendumom ne bo izboljšal, bojkot pa je označila kot zavesten upor proti politični manipulaciji.

Sukič: Simoniti podelil največ izjemnih pokojnin

Nataša Sukič (Levica) pa je med drugim izpostavila, da je ravno minister kulturo Vasko Simoniti iz vrst SDS podelil največ izjemnih pokojnin za posebne zasluge na področju kulture v zadnjih 20 letih. Iva Dimic (NSi) je med drugim izpostavila, da v novem zakonu nagrade za določena področja niso vključene, sicer pa je mnenja, da je za umetnike potrebno poskrbeti, dokler so aktivni. Kot je še povedala, bodo ljudje na referendumu povedali, kaj si mislijo in kako čutijo kulturo. Anja Bah Žibert (SDS) je menila, da sta referendum in predreferendumska kampanja tisto mesto, kjer se stehtajo argumenti za in proti. Menila je, da koalicija nima vsebinskih argumentov, zakaj je novi zakon dober, sama meni, da je slabši od starega, z njim pa ustvarjajo elito znotraj elite, kar je slabo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.