Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Državni praznik
Čas branja 2 min.

Upor proti okupatorju je pred 80 leti privedel do zmage nad nacifašizmom


STA / Gregor Mlakar
27. 4. 2025, 05.39
Posodobljeno
07:04
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Danes obeležujemo dan upora proti okupatorju. Pred 84 leti je v Rožni dolini prišlo do ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda (OF).

partizani, spomenik nob, dan upora proti okupatorju, osvobodilna fronta
Borut Živulović / Bobo
Spomenik padlim borcem NOB v Črnucah.

Ob državnem prazniku, ki je bil v preteklosti imenovan dan OF, se spominjamo dogodkov leta 1941, ko so sile osi na čelu z nacistično Nemčijo 6. aprila 1941 napadle Kraljevino Jugoslavijo in jo vključno s Slovenijo okupirale. Slovensko ozemlje so razdelili med okupatorke Nemčijo, Italijo in Madžarsko. Območje petih naselij v okolici Brežic je okupirala tudi hrvaška fašistična NDH.

Slovenci so se odločili upreti in 26. aprila 1941 so predstavniki Komunistične partije Slovenije, krščanskih socialistov, Sokolov in kulturnih delavcev na srečanju v vili v Rožni dolini, v kateri je živel književnik Josip Vidmar, zasnovali »vsenarodno organizacijo takojšnjega odpora proti okupatorjem in boja za dokončno osvoboditev in združitev vseh Slovencev in vsega slovenskega ozemlja v Združeno Slovenijo«, kot je pozneje zapisal sam Vidmar.

Vidmarjeva vila v Rožni dolini
Bobo
Vidmarjeva vila v Rožni dolini.

Glede sestanka obstajajo sicer različne interpretacije, saj zapisnika ni. Naj bi bila pa novoustanovljena organizacija sprva kot protiimperialistična fronta uperjena proti takratnim imperialistom, saj so vojno videli predvsem kot spopad imperialističnih sil, tedaj pa je tudi še veljal sporazum Ribbentrop-Molotov iz avgusta 1939 o nenapadanju med nacistično Nemčijo in komunistično Sovjetsko zvezo. Po nemškem napadu na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941 pa se je uveljavilo poimenovanje Osvobodilna fronta slovenskega naroda, ki je kot organizacija tudi pozvala Slovence k oboroženemu odporu proti okupatorju.

Kot dan ustanovitve OF se je sicer uveljavil 27. april, saj je vsaj 20 let po vojni veljalo, da je bil sestanek v Vidmarjevi vili 27. aprila. Do leta 1991 se je 27. april imenoval dan OF, z osamosvojitvijo Slovenije pa so ga preimenovali v dan upora proti okupatorju.

Plakat OF, partizani
Miloš Vujinović / Bobo
Plakat.

OF je med vojno postala osrednje gibanje odpora. »Osvobodilna fronta ni samo program, marveč je življenjska resničnost, življenjska popolnost, je čustvo in kri, je trpljenje in navdušenje, je žrtvovanje, umiranje, je ustvarjanje in je zgodovina,« je bil o njej leta 1943 slikovit Vidmar v nagovoru, ki je bil objavljen tudi v knjigi Srečanja z zgodovino iz leta 1963.

Po podpisu t. i. Dolomitske izjave 1. marca 1943, s katero so se krščanski socialisti in Sokoli odpovedali ustanavljanju lastnih strank ter se strinjali, da so vse ustanovne skupine »glede vseh temeljnih vprašanj istovetne s stremljenji Komunistične partije Slovenije«, je v OF prišlo do popolne prevlade komunistov.

OF je prispevala h končni slovenski zmagi nad nacifašizmom maja 1945. Zgodovinarji si niso povsem enotni o njeni vlogi, del jih prevlado komunistov znotraj OF vidi kot enega ključnih razlogov za povojne poboje in vzpostavitev nedemokratičnega režima po vojni.

drzavna proslava dan boja proti okupatorju.jpg
Robert Balen
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič na osrednji državni proslavi ob dnevu upora proti okupatorju v Tržiču.

Osrednja državna proslava je v petek potekala v Tržiču.

Danes bo predsednica Nataša Pirc Musar položila venec k spomeniku OF v Rožni dolini. V Novem mestu bo potekal pohod, ki se bo zaključil na Pumpnci, na Ptuju pa bo slovesnost, na kateri bo govornik podpredsednik ZZB za vrednote NOB Slovenije Ivan Svetlik.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.