Vrečko: Izkazalo se je, da ima SDS okoli 20 odstotkov podpore
Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v prvem odzivu po referendumski zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti dejala, da je bil referendum namenjen preštevanju glasov na desnici. Prepričana je, da poziv dela koalicije k bojkotu ni bila napaka.

Vrečko je poudarila, da je stranka SDS porabila več kot šest milijonov evrov davkoplačevalskega denarja za to, da je "zmobilizirala svojo bazo in se preštela". "Samo za to gre, mimogrede pa je še malo popljuvala umetnike, kulturnike, stranko Levica in vlado".
Referendum je bil po njenem mnenju sklican z namenom diskreditacije vlade, kulture in umetnosti. Takšnih referendumov ne bi smelo biti, kulturnikov pa nima nihče pravice poniževati, kot jih je stranka SDS, je bila kritična Vrečko, tudi kulturna ministrica.Prepričana je tudi, da manever SDS ni bil uspešen, da torej rezultat referenduma ni "ne" obstoječi oblasti.
Vrečko meni, da je SDS že začela kampanjo pred državnozborskimi volitvami naslednje leto, za katere je ocenila, da bodo redne. Izkazalo se je, je dejala, da ima SDS podporo okoli 20 odstotkov. Želi si, da se predvolilni obračun ne bi spet bil na hrbtih najšibkejših, na hrbtih umetnosti in dela umetnikov.
Vrečko je glede politične odgovornosti dejala, da jo je izpolnila s tem, ko so pripravili sedanji zakon, k čemur jo je pozivalo računsko sodišče in drugi. "Svoje sem naredila, zavrnila pa ga je desnica z vsemi lažmi, podtikanji in manipulacijami," je poudarila. Zahvalila se je vsem volivcem, ki "v tej farsi SDS niso sodelovali", in vsem, ki so zakon podprli.
Stranka SDS odgovorna, da ne bomo imeli sodobnega zakona
Spomnila je, da po zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti velja različica zakona iz leta 1974. Zdajšnji zakon so sicer pripravili, ker jih je k temu pozvalo računsko sodišče in drugi. Dodala je, da mora SDS "nositi odgovornost, zakaj ne bomo imeli sodobnega zakona, h kateremu pozivajo državni organi".
Volivci so danes na referendumu odločali o uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti temu je po delnih neuradnih podatkih Državne volilne komisije glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči kvorum za zavrnitev zakona, saj je proti glasovalo več kot 400.000 volivk in volivcev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se