Kvorum je dosežen, volilna udeležba na referenduma pa zelo nizka
Državna volilna komisija je preštela skoraj 90 odstotkov glasov na zakonodajnem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Kvorum je dosežen, velika večina je bila proti zakonu, zato bo zakon zavrnjen.

Glasovanje se je zaključilo ob 19. uri. Štetje glasov je skoraj zaključeno. Po dobrih 99,34 odstotkih preštetih glasovnic lahko zapišemo, da je bil zakon o dodatku pokojninam umetnikom zavrnjen. Za zakon je glasovalo 7,48 odstotka volilcev, proti pa 92,52 odstotka. Rezultat ni presenetljiv, saj so se glasovanja udeležili skoraj izključno pristaši predlagateljev referenduma in nasprotniki Golobove vlade. Volilna udeležba je bila 25,86 odstotna. Bolj kot rezultati, je bilo za veljavnost referenduma pomembno, ali bo dosežen kvorum. Bil je, saj je proti glasovalo skoraj 400.000 volivcev.
Da zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na referendumu ne bo potrjen, mora proti glasovati večina, obenem pa mora besedo proti na glasovnici obkrožiti najmanj petina vseh volivcev, to je skoraj 340 tisoč volivk in volivcev. Po podatkih iz konca aprila bi za uspeh referenduma moralo proti zakonu glasovati vsaj 338.491 volivcev. S tem bo namreč izpolnjen zavrnitveni kvorum, ki ga je državni zbor uzakonil leta 2013.
- Zakaj mora za padec zakona na tokratnem referendumu glasovati skoraj 340 tisoč ljudi?
- Strošek najdražjega referenduma doslej bo znašal za 100 let dodatkov k pokojninam
Ta številka sicer še ni dokončna, ministrstvo za notranje zadeve bo namreč pripravilo še podatke o številu volivcev, ki so umrli od dneva sestave volilnega imenika do zaključka glasovanja, in tistih, ki so v tem času volilno pravico še pridobili.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se